< Prev 1 2 338 39 40 Next >

“HARDH FEST - 2018”


    “Me pamje kah vneshtat” ishte motoja e festivalit tashmë tradicional “Hardh Fest” në Rahovec. Drejtor artistik i këtij festivali, z.Gardalin Shtavica, theksoi se edicioni i sivjetmë u mbajt nga 7 deri më 9 shtator. Gjatë këtij edicioni të “Hardh Fest” janë mbajtur aktivitete të shumta duke filluar me hapjen zyrtare të vjeljes së rrushit për të vazhduar me shpalljen e verëtarit më të mirë, ekspozitën “Hardh Expo” të organizuar nga Nahit Veseli, garat në vjeljen dhe shtrydhjen e rrushit për 3 ditë rresht. Ky edicion pati edhe disa risi si: “Hardh Kids” gjegjësisht aktivitetet për fëmijë, “Hardh Treni” ose udhëtimi me tren nga qyteti deri në Konak, “Hardh Bike” ose vizitat e vreshtave me biçikleta. Më pas u organizua edhe një paradë e mekanizmave bujqësore, nga më të vjetrat e deri te ato më të rejat, nga qendra e qytetit deri ne konak. Në ditën e tretë të festivalit u mbajt ora poetike te muzeu i qytetit dhe në konak u shpall mbretëresha e rrushit.

më shumë...


KOLONIA ARTISTIKE E ARTISTEVE TE RINJ NE FERIZAJ


     Në Galerinë e Arteve në Ferizaj është hapur ekspozita e pikturave “Koloni e Artit”, si rezultat i punimeve të përfunduara në kuadër të "Javës së KFOR-it". Artistët e rinj nga të gjitha komunitetet në Kosovë, në korrik të këtij viti kanë pasur mundësinë që të shoqërohen dhe të komunikojnë përmes gjuhës universale, gjuhës së artit, dhe si rezultat i kësaj shoqërie ata ekspozuan punimet që i mbaruan përgjatë kësaj kolonie.

më shumë...


DITA E BARAZISE SE FEMRAVE NE BONDSTEEL


Të shtunen më 25.08.2018 në bazën amerikane Bondsteel u organizua Dita e Barazisë së Femrave. Me këtë rast përmes tregimeve personale të katër panelisteve u theksua rëndësia e barazisë gjinore.

më shumë...


COURTOIS ‘NE GREVE’ NUK PARAQITET PER STERVITJE


Kur kanë mbetur vetëm edhe dy ditë deri në mbylljen e afatit kalimtar në Ligën Angleze ekipi i Çelsit (Chelsea) është duke u përballur me një krizë të vogël. Kjo sepse, siç raportojnë mediat angleze, pa dhënë asnjë shpjegim dhe pa marrë leje portieri i tyre, Thibaut Courtois, nuk u paraqit për stërvitje.

më shumë...


PER FAT TE KEQ, JO AJO POR ATA SHKUAN NE SHTEPI!


Për herën e tretë me radhë Kroacia arriti që ta përmbys rezultatin dhe të dalë fituese në këtë botëror. Pas Danimarkës dhe Rusisë kësaj here radhën e pati kombëtarja e Anglisë e cila para se të fillonte ndeshja ishte favorite për shumicën e ekspertëve dhe tifozëve të futbollit.

më shumë...


CRISTIANO RONALDO KALON TE JUVENTUS


Dje Franca e mundi Belgjikën me rezultatin 1:0 për ta siguruar kalimin në finalen e botërorit Rusi 2018. Mirëpo, sot lajmi kryesor është se pas nëntë vitesh dhe 16 trofeve Cristiano Ronaldo e mbylli aventurën e tij në Real Madrid për ta filluar një sfidë të re me Juventusin.

më shumë...


FUTBOLLI EVROPIAN SUNDON


Çfarë kampionati!

Para se të fillonte Kampionati Botëror Rusi 2018 dy prej favoritëve kryesor ishin Argjentina dhe Brazili kjo falë edhe dy super yjeve Lionel Messi respektivisht Neymar të cilët i mbrojnë ngjyrat e këtyre dy kombëtareve. tani në prag të ndeshjeve gjysmëfinale një gjë është e sigurt, titulli i kampionit do të qëndrojë në Evropë.

më shumë...


MESOHEN CIFTET CEREK FINALISTE


Pas katër ditë të mbushura përplot me futboll të bukur, pasion, emocione dhe befasi nga më të mëdhatë tani jemi një hap më pranë finales së madhe dhe titullit të kampionit. Mirëpo, le të mos ngutemi edhe aq shumë pasi që vërtetë kemi nevojë që të pushojmë dhe të reflektojmë pak e pastaj i kemi edhe dy gjiro të tjera që duhet të luhen çerekfinalet dhe gjysmëfinalet para se të arrijmë në finalen e madhe.

më shumë...


KOMPLETOHET MOZAIKU I TE TETES SE FINALES


Ndeshjet e djeshme e kompletuan mozaikun e të tetës së finales. Në Grupin H u kualifikuan Kolumbia dhe Japonia kurse në Grupin G siç edhe pritej u kualifikuan Belgjika dhe Anglia. Pas përfundimit të ndeshjeve të treta në këto dy grupe është mjaft e lehtë që të tregohet se cilat janë kombëtaret që u kualifikuan më tutje, mirëpo emocionet deri këtu sërish nuk munguan.

më shumë...


‘MALLKIMI’ I KAMPIONEVE VAZHDON


Kampioni botëror në fuqi, Gjermania është kombëtarja e katërt me radhë nga Evropa e cila si kampion në fuqi nuk arrin që të kalojë fazën e grupeve.

më shumë...


< Prev 1 2 338 39 40 Next >