27 Sep

MAJMUNËT KAPUÇIN ME XHUFKË NË MATO GROSSO DO SUL NË BRAZIL

  Historia se si ‘Majmunët Kapuçin’ e kanë marrë emrin e tyre është tejet interesante. Në shekullin e XV, pasi arritën në Amerikën Jugore, eksploruesit portugez i hasën këta majmun. Ngjyra e këtyre krijesave dhe xhufkat e tyre me ngjyrë të errët, iu ngjasuan atyre me veshjen që e bartnin murgjit e Urdhrit të Vogël […]

Më shumë

26 Sep

ISHULLI BARTOLOME NË ISHUJT GALAPAGOS TË EKUADORIT

  Formacioni në formën e majës së një shigjete që ngrihet në mënyrë kaq spektakolare në plazhin e paraqitur në këtë foto njihet si Pinnacle Rock (Shkëmbi i Majave).   Ky shkëmb është pika referuese më ë njohur e Ishullit Bartolome, dhe ajo qëndron në hyrjen e një gjiri të vogël përballë plazhit me rërë. […]

Më shumë

23 Sep

PAMJE E ORNANS (1850) NGA GUSTAVE COURBET

  Një nga motivet e preferuara të piktorit francez Gustave Courbet ishte qyteza e tij e lindjes Ornans, dhe në shumë prej punimeve të tij është paraqitur kjo zonë.   Kjo nuk ishte një praktikë e pazakonshme për artistët e shekullit të 19-të, mirëpo puna e Courbet dallonte – dhe shpesh shkaktonte polemika – për […]

Më shumë

22 Sep

MIRË SE VJEN VJESHTË!

  Sot Toka e ka arritur ekuinoksin e vjeshtës dhe rrjedhimisht kjo ditë është dita e parë e vjeshtës astronomike në Hemisferën e Veriut. Themi astronomike pasi që vjeshta meteorologjike ka filluar që nga 1 shtatori.   Ekuinoksi vjeshtor do të thotë që dita dhe nata janë pothuajse barabartë të gjata, mirëpo për dallim nga […]

Më shumë

22 Sep

LIQENI ATITLAN NË GUATEMALË

  Liqeni më i thellë në Amerikën Qendrore konsiderohet nga shumëkush të jetë edhe liqeni i saj më i bukur.   Liqeni Atitlan e arrin thellësinë maksimale prej rreth 340 metra si dhe e ka një sipërfaqe prej 129,5 kilometra katror, prandaj nuk është aspak befasuese që ky liqe është një prej bukurive natyrore më […]

Më shumë

21 Sep

KHF ‘ISTOGU’ – 21 TITUJ NË 18 VJET

  Për dallim nga shumë klube të tjera simotra, Klubi i Hendbollit i Femrave (KHF) ‘Istogu’ është një prej klubeve më të reja në Kosovë, pasi që ai u themelua për herë të parë në vitin 2004. Sidoqoftë, që nga themelim i tij, ky klub ka arritur që t’i fitojë gjithsejtë 21 trofe.   Mbi […]

Më shumë

20 Sep

FAQJA RRETH MIQËSISË SERBO-SHQIPTARE

  Organizata joqeveritare “Aktiv” nga Mitrovica e Veriut ka lansuar faqen e internetit të quajtur “Miqësia serbo-shqiptare”. Faqja përmban një bazë të dhënash të gjerë të internetit, që ofron njohuri vizuale, tekstuale dhe dokumentare të marrëdhënieve serbo-shqiptare në serbisht, shqip dhe anglisht. Këtu mund të gjeni tekste të ndryshme interesante, përfshirë ato për Faruk Begollin, […]

Më shumë

16 Sep

KOSTUMET E GJITHËSISË – KOSTUMET MË TË SHTRENJTA NË BOTË

  Që nga krijimi i saj, emri i NASA (National Aeronautics and Space Administration – Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Gjithësisë) ka qenë dhe mbetet sinonim për arritjet teknologjike. Mirëpo, kur bëhet fjalë për arritjet teknologjike të kësaj agjencie pak kush i kushton vëmendje kostumeve të gjithësisë. Ndonëse, një ndër zbulimet më inovative të NASA-së […]

Më shumë

15 Sep

EVI REÇI – VAJZA E ÇILTËR ME ZËRIN E ËMBËL

  Arti, moda dhe mediat janë tri fushat të cilat e kanë fascinuar dhe edhe e kanë përcjellë gjatë tërë jetë së saj këngëtaren, gazetaren dhe modelen Evi Reçi. Ndonëse u rrit larg Shqipërisë, dashuria e saj për muzikën shqipe gjithmonë e ktheu në vendlindje. Sot, ajo më së miri njihet nga publiku shqiptar si […]

Më shumë

14 Sep

VEPRAT E VOGLA ME QËLLIM TË MIRË NDIKOJNË POZITIVISHT NË SHOQËRINË TONË

  Praktika e punës vullnetare konsiderohet disi praktikë e re në Kosovë. Megjithatë, mund të thuhet se shumica e njerëzve nuk janë plotësisht të vetëdijshëm për ndikimet pozitive që ka puna vullnetare në çdo shoqëri dhe për këtë arsye vullnetarët dhe puna e tyre zakonisht nuk e marrin nga shoqëria mirënjohjen të cilën e meritojnë. […]

Më shumë

8 Sep

FAKTE DRITHËRUESE RRETH TOM CRUISE, REBELIN E HOLLIVUDIT

  Tom Cruise është një nga aktorët më të dekoruar dhe më të talentuar në historinë e Hollivudit. Është jashtëzakonisht i pashëm dhe ka bërë shumë filma të suksesshëm legjendar që pothuajse çdo entuziast i filmit i ka parë. Ai është heroi më i mirë i aksionit të kësaj epoke. Është i popullarizuar në mbarë […]

Më shumë

7 Sep

GURËT HASHIGUI-IWA NË PARKUN KOMBËTAR YOSHINO-KUMANO NË JAPONI

  Sipas legjendës, këto formacione të gurëve do të shërbenin si shtylla për një mol që do të ndërtohej nga një murg. Mirëpo, një demon i prishi këto plane, kështu që kuverta e molit nuk u përfundua kurrë.   Këto pirgje të shumta të gurëve të cilat duket sikur marshojnë drejt detit njihen kolektivisht si […]

Më shumë