2 Nov

PESË GJËRAT QË I KEMI MËSUAR NGA KAMPIONATI “US OPEN 2020”

Të gjithë do t’a kujtojmë Kampionatin “US Open”, pasi është i pari nga katër garat e tenisit “Grand Slam” që u organizua gjatë pandemisë COVID-19 (Wimbledon dhe Roland Garros janë anuluar ose shtyrë). USOPEN.ORG kujton pesë gjëra që i kemi mësuar gjatë këtij kampionati të madh të paharrueshëm.   Bollëku i yjeve të rinj do […]

Më shumë

2 Nov

HARRY STYLES: ARTISTI I GJITHANSHËM ME ZEMËR TË BUTË

Këngëtar, kompozitor, aktor. Shumë interpretues të njohur mund ta përshkruajnë veten me këtë përshkrim. Por nëse këtij përshkrimi i shtoni fjalët “sheqer”, “shalqi” dhe “ One Direction”, mund të zgjidhni edhe enigmën. Për ata për të cilët enigmat nuk janë një pikë e fortë, zgjidhja është – Harry Edward Styles. Karriera e tij muzikore filloi […]

Më shumë

30 Oct

FILMAT MË TË MIRË TË CHADWICK BOSEMAN

Chadwick Boseman, i njohur më së shumti për performancën e tij magnetike në filmin novator “Black Panther” të kompanisë “Marvel”, ndërroi jetë nga kanceri i zorrës së trashë në moshën 43 vjeçe më 28 gusht. Ai ishte diagnostikuar me këtë sëmundje në vitin 2016 dhe disa nga filmat e tij më të njohur, si filmat […]

Më shumë

30 Oct

KFOR-i DHUROI TABELA TË BARDHA INTERAKTIVE PËR NXËNËSIT E KOMUNËS SË SHTËRPCËS

  Pjesëtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale ‘Perëndim’ ua dorëzuan gjashtë tabela elektronike interaktive, gjashtë video-projektorë dhe gjashtë llaptopë shkollave në Shtërpcë. Projekti i financuar nga NATO do ta përmirësojë shumë cilësinë e sistemit arsimor lokal, dhe 2000 nxënës nga komuna e Shtërpcës të cilët vijojnë mësimin në gjashtë shkolla fillore dhe të mesme, do […]

Më shumë

29 Oct

GJIMNAZI I SPECIALIZUAR MATEMATIKOR NË PRISHTINË

  Gjimnazi i Specializuar Matematikor (GJSM) në Prishtinë, aktualisht është ndër shkollat e mesme më të reja në Kosovë pasi që u themelua në vitin 2014. Mirëpo, ajo që e dallon atë nuk është mosha por, koncepti i themelimit si dhe personeli i saj. Sa i përket konceptit, vet emri është mjaft i qartë për […]

Më shumë

29 Oct

MREKULLIA NATYRORE SHKAKUN E SË CILËS NUK E NJEH ASKUSH

  Mallet e mbuluara me dëborë, ujëvarat e gjelbra që bien në gurët e zinj, të krijuar nga shpërthimet e llavës, liqenet e pastra, vullkanet, pyjet dhe akullnajat… Këto janë vetëm disa prej bukurive të rajonit të Patagonisë në Amerikën Latine, e cila është përplot me bukuri të fshehta. Një nga pamjet më të bukura […]

Më shumë

28 Oct

THËNIE TË PERSONALITETEVE HISTORIKE QË DO T’JU FRYMËZOJNË

  Nganjëherë është e vështirë për të gjetur frymëzimin. Mirëpo, ne besojmë se thëniet në vazhdim të personaliteteve historike do t’ju frymëzojnë më shumë se kurdoherë më parë. Pa marrë parasysh nëse ato janë thënë nga Ghandi, Abraham Lincoln apo Janis Joplin, nga këto thënie do të mësoni shumë.   “Merita e suksesit time është […]

Më shumë

28 Oct

PSE ËSHTË ZHDUKUR SPECIA E ZOGUT DODO?

  Zogu i pazakontë dodo, të cilin shumica e njerëzve e kanë njohur përmes romanit “Liza në Botën e Çudirave” të autorit anglez Lewis Carroll, edhe sot e kësaj dite e tërheq vëmendjen e shkencëtarëve.   Themi edhe sot e kësaj dite, sepse zogu dodo ose dodo i madh (Raphus cucullatus) është një specie e […]

Më shumë

27 Oct

MOS HESHT-Ndal trafikimin me njerëz!

  Në kuadër të fushatës vetëdijesuese kundër trafikimit me qenie njerëzore “MOS HESHT-Ndal trafikimin me njerëz!” që është duke u mbajtur në Kosovë, Policia e Kosovës, përkatësisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore, në bashkëpunim edhe me Drejtorinë e Policimit në Bashkësi dhe Preventivë, më 26 tetor 2020, zhvilloi një aktivitet në gjimnazin […]

Më shumë

27 Oct

URIME YLLKËS, ERNITIT DHE BESIONIT!

Me kënaqësinë më të madhe ju njoftojmë se shpërblimet e konkursit tonë letrar tashmë u janë dorëzuar fituesve. Siç e kemi cekur shumë herë deri tani, ne i përgëzojmë të gjithë pjesëmarrësit e konkursit tonë letrar për punimet e tyre të shkëlqyera. Sinqerisht, ne shpresojmë që ju do të vazhdoni që të shkruani. Sa i […]

Më shumë

26 Oct

“FOL ME MU”

  Që nga fillimi i muajit tetor, profesorët dhe studentët e Universitetit të Prishtinës, përkatësisht Departamentit të Psikologjisë, me mbështetjen e Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë dhe Zyrën e Vullnetarëve të Kombeve të Bashkuara (UNV) në Kosovë, e kanë lansuar fushatën “Fol me mu për shëndetin mendor”. Në kuadër të […]

Më shumë

26 Oct

Tetor

Më shumë