10 NAJZANIMLJIVIJIH ČINJENICA O JULIJU CEZARU

14.01.2021

Julije Cezar je bio poznati rimski državnik koji je prethodio događajima koji su doveli do pada Rimske Republike i uspona Rimskog carstva. Godine 60 p.n.e Julije Cezar je zajedno sa svojim kolegama stvorio Prvi trijumvirat, politički savez koji je godinama dominirao rimskom politikom. Cezar se popeo na vlast zahvaljujući mnogim dostignućima, a posebno pobedama u galskim ratovima. Cezar je bio prvi rimski general koji je tokom svojih osvajanja prešao La Manche i Rajnu.
Većina istoričara smatra Cezara jednim od najvećih vojnih zapovednika svih vremena, a zahvaljujući njegovim vojnim pohodima znamo mnogo o njegovom današnjem životu. Međutim, u nastavku možete pročitati 10 najzanimljivijih činjenica o Juliju Cezaru.

 

 

1. Oteli su ga gusari
Godine 75 p.n.e. Cezar, tada u dvadesetim godinama, krenuo je iz Rima prema ostrvu Rodos, poznatom centru znanja gde bi učio sa Apolonom, Ciceronovim učiteljem, najpoznatijim rimskim govornikom. Na putu je, međutim, otet Cezarov brod. Kada su njegovi otmičari odredili iznos harača za njegovo puštanje, Cezar je to smatrao preniskim i uvredljivim i insistirao je da se zahteva veća suma. Na kraju je plaćen najveći iznos, a Cezar je pušten. Ubrzo je, međutim, Cezar uzvratio otmičarima, zapovedio grupom brodova i zarobio pirate, koje je potom pogubio.

 

2. Imao je sina sa Kleopatrom
48. godine p.n.e. Julije Cezar je otišao u Egipat da progoni jednog od svojih rivala. Tamo je upoznao Kleopatru koja je bila u građanskom ratu sa svojim bratom Ptolomejem. Julius se umešao da reši spor. Ovo je vreme kada je započela romansa između njih 47 godine p.n.e. Kleopatra je rodila sina koga je nazvala Ptolomej Filopator Filometor Cezar. Verovalo se da dete pripada Cezaru i Egipćani su ga zvali Cezar, što znači Cezar Mlađi. Osim ovog deteta, Cezar nije imao drugih sinova i njegova jedina poznata ćerka Julija umrla je tokom porođaja zajedno sa detetom.

 

3. Smatra se začetnikom prestupne godine
Pre Cezarovog dolaska na vlast, Rimljani su koristili kalendar zasnovan na lunarnom ciklusu, prema kojem godina ima 355 dana. Cezar je uveo novi sistem, julijanski kalendar, koji je počeo da se primenjuje 45. God p.n.e. i koji je imao 365 dana u godini. Međutim, pošto solarna godina ima 365 dana i 6 sati, Cezar je dodavao još jedan dan svake četiri godine da bi izjednačio razliku. Julijanski kalendar je ostao u upotrebi do kraja 16. veka kada je u upotrebu ušla malo izmenjena verzija ovog sistema, poznata kao gregorijanski kalendar. Danas je gregorijanski kalendar najčešće korišten kalendar.

 

 

4. Cezara su obožavali njegovi ljudi
Kao i svaki vođa koji radi za svoj narod, Julije Cezar je bio obožavan. Borio se za svoj narod i činio napore da smanji dugove i nezaposlenost, kao i da poboljša životni standard ljudi. Cezar je predložio nove zakone koji su preraspodeljivali zemlju siromašnima i ograničavali količinu novca koju je mogla imati jedna osoba. Nudio je poslove siromašnima u zabačenim kolonijama Rima, čak je dodeljivao državljanstvo strancima koji žive u Republici. Cezar je izgradio novu luku, kanal, senatske kuće i Julium Forum koji stoje do danas!

 

 

5. Cezar je bio prvi Rimljanin koji je imenovan za božanstvo
Posle Cezarove smrti, kometa je poletela na nebo i to je uverilo mnoge Rimljane da je to znak Cezarovog božanskog uzdizanja u raj. Tako je Cezar postao prvi Rimljanin u istoriji koji je obožen. Obogotvorenje znači da je Senat izglasao odluku da se on smatra božanskim i da bude uzdignut u rang bogova.

 

 

6. Njegovo ime je kasnije korišćeno kao titula, a ne samo kao ime
Avgust, usvojeni Cezarov naslednik na prestolu, postao je prvi car Rima i uzeo je ime Avgust Cezar, a tada su i svi ostali carevi nosili titulu Cezar, znak koliko je Cezar bio počastvovan kao vojskovođa i političar.

 

 

7. Cezar je započeo građanski rat
Cezar je započeo građanski rat kada se usprotivio naredbi Senata i prešao reku Rubikon 49 p.n.e. Ovu odluku doneo je nakon završetka mandata guvernera Galije. Rimski senat zapovedio je Cezaru da rasturi svoju vojsku i vrati se u Rim. U strahu od progona zbog izdaje, Cezar je odlučio da se pobuni protiv Pompeja. Na kraju građanskog rata, Cezar je postao moćniji nego ikada pre. Kada se konačno vratio u Rim, 44. p.n.e. imenovao se večitim diktatorom.

 

 

8. Cezara je ubio veliki broj zaverenika
Cezar je ubijen 44 god. p.n.e u senatskoj sobi pozorišta Pompeji. Ovde je u njegovom ubistvu učestvovalo više od 60 zaverenika, koji su se plašili da će Cezar rasturiti Senat i biti proglašen kraljem. Izboden je 23 puta, ali samo jedna od rana u aorti bila je smrtna. Senatori su bili lukavi da uključe tako veliki broj ljudi u ovaj attentat jer se na ovaj način nije mogao kriviti niko.

 

 

9. Cezarovom smrću doveden je kraj Republike
Cela svrha Cezarovog ubistva bila je da spreči jednog čoveka poput Cezara da preuzme vođstvo i moć. Cezara su, međutim, obožavali, a njegov prijatelj Mark Antonije održao je govor koji je zapalio srca Rimljana. To je dovelo do izbijanja Oslobodilačkog građanskog rata u kojem su se Marko Antonije, Oktavijan i gomile besnih Rimljana borili protiv zaverenika. Na kraju, ovaj rat se završio usponom Okataviana kao cara, što je takođe označilo pad Rimske Republike i početak Rimskog carstva.

 

 

10. Julije Cezar kao pisac
Julije Cezar nije bio samo politički i vojni genije. Takođe je bio izuzetno kreativan i talentovan pisac. Osim o svojim osvajanjima i govorima, pisao je čak i pesme. Cezar je objavio i knjigu viceva. Nisu to bile njegove šale, ali on je bio ljubitelj humora, pa je poslao pisara da prati Cicerona i napiše njegove najbolje šale, koje je kasnije sažeo u knjizi.

NEW MAGAZINE