5 NAJNEOBIČNIJIH ZGRADA NA SVETU

05.05.2022

 

 

Ponekad na ulicama gradova širom sveta možemo videti najneobičnije zgrade. Za neke od ovih zgrada možemo da kažemo da predstavljaju remek-dela urbane arhitekture, dok su druge ipak dokaz da je ljudska mašta neiscrpna.

 

1.KRIVA KUĆA, POLJSKA

„Kriva kuća“ (polj. Krzywy Domek), iako na prvi pogled liči na kućicu iz bajke, ova zanimljiva građevina zapravo se nalazi u blizini obale Baltičkog mora, u čuvenoj pešačkoj ulici Monsiak u poljskom gradu Sopotu. Sagrađena je 2004.  godine, i tvrdi se da je to najfotografisanija zgrada u Poljskoj. Prostire se na površini od 4.000 kvadratnih metara a dizajnirao je arhitekta Szotinsci Zaleski.

 

  1. ŠUMSKA SPIRALA, NEMAČKA

Ovaj kompleks stambenih zgrada nalazi se u Darmštatu u Nemačkoj. Zgrada ima jedinstvenu fasadu koja ne prati pravilnu mrežu, a prozori kojih ima preko 1.000 su jedinstveni – nema dva ista prozora. Zgrada ima 12 spratova, 105 stanova, unutrašnje dvorište, malo veštačko jezero i igralište za decu. Ovaj kompleks zgrada dizajnirao je bečki umetnik Fridensrajh Hundertvaser a planove i realizaciju uradio arhitekta Hajnc M. Springman.

 

  1. TORANJ MUZEJA, ŠPANIJA

Ono što prvo primetite na ovoj građevini jesu džinovske skulpture jaja duž linije krova. Onda ono što vam sledeće pada na pamet jeste da pozorišni muzej Salvadora Dalija u Figuerasu u Španiji nije obična zgrada. Toranj muzeja (Torre Galatea), ime je dobio po preminuloj supruzi nadrealističkog umetnika, a sam Dali je tamo živeo do svoje smrti 1989. godine

 

  1. KORPA ZGRADA, SAD

Ova zgrada (The Basket Building) vam verovatno liči na ogromnu korpu za piknik koju biste poneli u park. Međutim, ova višespratnica u stvari predstavlja korporativno sedište kompanije Longaberger, koja se bavi proizvodnjom korpi. Nalazi se u Njuarku u državi Ohajo u Sjedinjenim Američkim državama i zapravo je najveća korpa na svetu.

 

  1. GRADSKA BIBLIOTEKA KANZAS SITIJA, SAD

Jedna od najupečatljivijih karakteristika centra Kanzas Sitija je upravo fasada parkinga gradske biblioteke. Parking izgleda kao red knjiga poređanih na polici, osim što su u ovom slučaju „knjige“ visoke 8 i široke tri metara. Ova instalacija je dizajnirana da sakrije parking biblioteke. Od građana je zatraženo da izaberu knjige, za koje smatraju da predstavljaju Kanzas Siti. Među 42 naslova koliko čine ovu instalaciju našli su se Šekspirov “Romeo i Julija”, Tolkinov „Gospodar prstenova“, “100 godina samoće” od Markesa i mnogi d

NEW MAGAZINE