ISTORIJA NASTANKA KARMINA

 

 

Prvi karmini nastali su pre oko pet hiljada godina, a danas, oni su neizostavan deo sveta šminke.

 

Istorija ruža seže u daleku istoriju, pre oko pet hiljada godina. Veruje se da su prve karmine koristili drevni Sumeri, koji su drobili drago kamenje i tim prahom ukrašavali lice, najviše usne i predeo oko očiju.

 

Egipćani su u ovu svrhu koristili prah osušenih insekata, a ugavnom, usne su bojili u crveno. Kod Egipćana, šminka je bila deo statusa, bez obzira na pol, pa su se šminkali i muškarci i žene.

Tokom zlatnog islamskog doba, kozmetičar Abu al- Kasim al- Zahravi izmislio je čvrst karmin za usne u vidu namirisanih štapića koji su sadržali pigment.

 

Kinezi su napravili prve ruževe od pčelinjeg voska, pre oko hiljadu godina, a ovi balzami imali su zaštitnu ulogu. Tokom vladavine dinastije Tang, u balzame su dodavana esencijalna ulja.

 

Popularnost bojenja usana počela je u 16. veku, a tokom vladavine, kraljica Elizabeta I nosila je svetlo crveni karmin, te je svetao ten i crveni karmin postao modni imperativ u to doba.

 

Ipak, tokom 19. veka, šminka je generalno smatrana vulgarnom, a tek krajem 19. i početkom 20. veka, karmini se ponovo vraćaju u modu.