ALEXA, UPALI SVETLA!

22.01.2021

 

Šta je Alexa? Odakle ona dolazi? Kako funkcioniše?
Mnogi imaju predstavu o tome šta je Alexa, ali još uvek ne razumeju kako tačno funkcioniše ovaj virtuelni asistent. Alexa je glas koji je dostupan putem Echo uređaja. Međutim, Amazonov virtuelni asistent nije samo običan snimak. U ovom vodiču objašnjavamo odakle potiče Alexa, kako funkcioniše, odakle je Alexa dobila svoje ime i još mnogo toga.

Ko/šta je Alexa?
Većina sve što zaista treba da zna o Alexi je da je to naziv glasa koji dolazi iz zvučnika prilagođenih Alexi. U osnovi, Alexa je za Amazon ono što je Siri za Apple. Alexa je glas kojem možete postavljati pitanja i dobijati odgovore, kao što je „Kakvo je vreme danas u Čikagu?“ Alexa je integrisana u mnoge Amazonove usluge i može se koristiti sa proizvodima kao što su originalni Amazon Echo, Echo Dot, Echo Spot, Echo Show ili Amazon Fire TV. Kada Alexi postavite pitanje, ono što radite je komunikacija sa uslugom zasnovanom na cloud-u. Amazon je dizajnirao Alexa Voice Service (AVS) kako bi oponašao stvarne razgovore, ali zapravo koristite intuitivne glasovne komande. Da biste ovu uslugu naterali da obavlja određene zadatke. „Alexa“ je jednostavno „reč za buđenje“ koja upozorava uslugu da počne da sluša vaš glas. Na većini uređaja morate samo izgovoriti reč za buđenje da biste dobili odgovor.

Zašto Alexa?
Apple ima Siri. Google Home ima Google Assistant, koji reaguje kada kažete „OK, Google“. Amazon ima Alexu. Ali zašto? Ime „Alexa“ izabrano je iz nekoliko razloga. Prvo, ime „Alexa“ podseća na Aleksandrijsku biblioteku, koja je pokušala da prikupi svo znanje sveta. Amazon pokušava da uradi istu stvar. Alexa uvek uči, ali u teoriji bi to trebalo da bude besprekoran izvor informacija. Da bi to bilo i praktično, usluga je nazvana Alexa, jer sadrži neobičan glas „x“. Budući da je ova usluga aktivirana glasom, Amazon je želeo da odabere ime koje se ne bi mešalo sa drugim rečima koje bi slučajno mogle da pokrenu uređaj.

Gde mogu koristiti Alexu?
Da biste mogli da koristite Alexu, biće vam potreban uređaj koji integriše glasovnu tehnologiju. To obično znači Amazon uređaj, kao što su Echo, Echo Dot, ili Echo Show, ali ovaj lični glasovni asistent zasnovan na cloud-u takođe je integrisan u Echo Auto i sa nekim sistemima nezavisnih proizvođača. Alexa je takođe postala centar mnogih sistema pametnih kuća.

Šta Alexa mođe da uradi?
Spisak komandi koje Alexa može da razume svakodnevno raste. Amazon ih naziva „veštinama“. Nakon Amazon-ove recenzije, možete čak i da objavite vaše veštine u Amazon Skills Store-u koje će drugi moći da koriste na svojim Alexa uređajima. Broj zadataka koje Alexa može da obavi je očigledno velik. Možete da postavljate pitanja i Alexa ima mogućnost podešavanja „rutina“, pri čemu jedna komanda koju podesite – recimo, „Alexa, laku noć“ – isključuje svetla, zaključava ulazna vrata, podešava alarm za vreme koje ste postavili , i podešava vaš aparat za kafu da se uključuje u određeno vreme. Rutine takođe nastavljaju da se poboljšavaju, a sada Alexa može da upali svetla, sačeka 10 minuta i zatim uključi aparat za kafu. Ako ne želite da probudite svog partnera, Alexa ima režim šaptanja, gde će vam šaptati i razumeti vaš šapat. Amazon dodaje nove mogućnosti Alexi gotovo svakog dana, sa više veština i kompatibilnošću uređaja. Ako želite da saznate više o Alexi, sve što treba da uradite je da pitate: „Alexa, šta je novo kod tebe?“ i ona će to rado podeliti sa vama.

Izvor: Digital trends

NEW MAGAZINE