ALKOHOL I MLADI NISU NAJBOLJI PRIJATELJI!

13.07.2022

 

 

Mnogi mladi ljudi počinju da eksperimentišu sa alkoholom već u tinejdžerskim godinama, naročito kao sastavni deo druženja. Ali ponekad je teško uspostaviti ravnotežu između očuvanja zdravlja i bezbednosti s jedne strane, i slobode da proživite svoje tinejdžerske godine punim plućima sa druge. Zato oprez…

 

Zašto mladi posežu za alkoholom?

Alkohol ima važnu ulogu u našoj kulturi, a mladi su generalno toga svesni. Većina mladih će poželeti da se pridruži društvenim aktivnostima u kojima učestvuju njihovi vršnjaci ili uzori, tako da se može desiti da popiju piće da bi nešto proslavili ili kako bi se uklopili na žurci. Međutim ako njihovo ponašanje vezano za konzumaciju alkohola postane preterano ili neodgovorno, to može dovesti do ozbiljnih posledica. Važno je da mladi razumeju rizike povezane sa alkoholom i da, ako ipak odluče da piju, nauče kako da to čine na bezbedan način.

 

Kako alkohol utiče na mozak u razvoju?

Alkohol više utiče na mlad mozak u razvoju nego na potpuno razvijen mozak odrasle osobe. Razvojni procesi u mozgu se dešavaju sve do približno 26. godine. Ako pijete alkohol, to može izazvati nepovratne promene u vašem mozgu, naročito na onaj deo mozga koji je odgovoran za racionalno razmišljanje. Šteta naneta ovom delu mozga pre nego što se on u potpunosti razvije može dovesti do poteškoća u učenju, problema sa pamćenjem i otežanog rešavanja problema. Što duže odlažete upotrebu alkohola i što manje pijete, to će vam mozak bolje funkcionisati, kako sada tako i u kasnijoj dobi.

 

Drugi rizici konzumacije alkohola kod mladih

Alkohol može uticati na to kako mladi funkcionišu, kako prepoznaju rizike i na njihovu sposobnost da donose dobre odluke. Konzumacija alkohola kod mladih povećava verovatnoću da sebe dovedu u rizične situacije, čime mogu ugroziti sebe same i druge. Alkohol je depresant, što znači da usporava rad mozga. Što se više alkohola konzumira, to je jači efekat.

 

Ovo može dovesti do:

– nerazgovetnog govora

– lošeg rasuđivanja

– odsustva koordinacije

– usporenih reakcija

– zbunjenosti

– pojačanog osećaja samopouzdanja

– lošeg sna

 

TEXT BOX

Kako umanjiti štetne posledice alkohola

Nedavno istraživanje je pokazalo da 75 odsto adolescenata između 12 i 17 godina starosti priznaju da su probali alkohol. Jedini način da se eliminišu rizici vezani za upotrebu alkohola u tinejdžerskim godinama jeste da uopšte ne pijete.

 

Može biti od koristi i da porazgovarate sa vršnjacima ili sa svojim roditeljima o prednostima i nedostacima konzumiranja alkohola, i o načinima kako da se isto tako dobro provedete, ali bez alkohola.

 

Roditelji mogu pomoći da se umanje štetne posledice upotrebe alkohola na njihovog tinejdžera tako što će postaviti jasna očekivanja o tome šta je prihvatljivo, a šta je neprihvatljivo ponašanje u vezi sa upotrebom alkoholom u ranim tinejdžerskim godinama njihovog deteta ali i kasnije. Roditelji obično misle da ako svom tinejdžeru dopuste da konzumira alkohol u umerenim količinama i dok je u bezbednom okruženju, kao što je čaša vina uz večeru kod kuće, da će to dovesti do boljeg odnosa prema alkoholu. Ali istraživanja nam govore da to nije slučaj. Roditelji treba da aktivno podstiču svog tinejdžera da odloži upotrebu bilo kakvog alkohola što je duže moguće.

 

TEXTBOX

“Posle prve čaše vidite stvari onakvim kakve biste želeli da budu. Posle druge vidite stvari onakvim kakve nisu. Konačno, vidite stvari kakve zaista jesu, a to je najstrašnija stvar na svetu.“ – Oskar Vajld.

 

 

NEW MAGAZINE