BAFTA – NAGRADE ZA UMETNOST POKRETNIH SLIKA

08.05.2023

 

 

Filmske nagrade BAFTA spadaju u najprestižnije i najstarije nagrade u filmskoj industriji. Čak, za mnoge, po važnosti, dolaze odmah posle dodele Oskara. Međutim, za razliku od Oskara, rođenje BAFTA nagrada bilo je više proces evolucije.

 

Prvi koraci – Britanska filmska akademija

Sve je počelo 16. aprila 1947. godine kada se grupa najeminentnijih reditelja britanske filmske industrije okupila u apartmanu u hotelu „Hyde park” i osnovala Britansku akademiju za filmsku umetnost. Njihova primarna svrha bila je da pohvale one koji su svojim izuzetnim kreativnim radom doprineli razvoju britanskog filma. Dve godine kasnije, u maju 1949. godine, organizovana je prva ceremonija dodele nagrada, na kojoj su nagrađeni filmovi “Najbolje godine naših života”, “Begunac” i “Svet je bogat”.

 

Udruženje filmske i televizijske umetnosti

Godine 1953. stvorena je još jedna organizacija koja će odigrati važnu ulogu u oblikovanju BAFTA nagrada. Naziv ove organizacije bio je “Ceh televizijskih producenata i reditelja”. Kao što naziv ove organizacije kaže, njen fokus je bio unapređenje televizijskog programa, a prve nagrade u ovoj oblasti dodeljene su na svečanosti organizovanoj u oktobru 1954. godine. Ovakvo stanje je trajalo do 1958. godine kada su se ove dve organizacije spojile u jednu – Udruženje za filmsku i televizijsku umetnost. Štaviše, inauguracioni sastanak ove organizacije održan je u Bakingemskoj palati a njime je predsedavao vojvoda od Edinburga, tj. princ Filip, suprug kraljice Elizabete.

 

Britanska akademija za filmsku i televizijsku umetnost – BAFTA

Udruženje za filmsku i televizijsku umetnost je u martu 1976. obezbedilo prostorije Prinčeve dvorane na Pikadiliju (jedna od najpoznatijih ulica u Londonu od srednjeg veka). Ovim prostorijama je do tada raspolagao Kraljevski institut akvarelnih slikara. Novo sedište ove organizacije su zvanično otvorili kraljica Elizabeta, vojvoda od Edinburga, kraljevska princeza (sestra kraljice Elizabete) i grof Mauntbaten od Burme. Ovom prilikom udruženje je dobilo ime koje nosi do danas: British Academy of Film and Television Arts – BAFTA (Britanska akademija za filmsku i televizijsku umetnost).

 

Promocija umetnosti pokretnih slika

Zahvaljujući ovom evolucionom procesu, za razliku od nagrade Oskar koja je posvećena samo filmskoj industriji, danas su BAFTA nagrade posvećene podršci i promovisanju umetničkih oblika pokretnih slika, identifikaciji i nagrađivanju izvrsnosti. Stoga se BAFTA nagrade ne dodeljuju samo za posebna dostignuća u oblasti filma već i u oblastima televizijskih prenosa i video igrica.

 

Statueta nagrade BAFTA

Statueta BAFTA nagrada je pozorišna maska koju je dizajnirao američki vajar Mici Kanlif. Kreiranje ove kultne statue naručio je 1955. godine Endru Miler-Džons iz Udruženja televizijskih režisera i producenata. Na poleđini statue blizu jednog oka je ugraviran simbol televizijskog prenosa, a blizu drugog simbol ekrana, koji simbolizuju dramske produkcije i televizijsku tehnologiju. Statua stoji na postolju sa rotirajućim mehanizmom, jer je njen tvorac želeo da omogući da se maska lako vidi iz bilo kog ugla. Prva bronzana statua posvećena je ser Čarliju Čaplinu povodom zvaničnog otvaranja nove akademije 1976. Osnova maske je od mermera i njena ukupna težina je 3,7 kg, dok je visoka 27 cm, 14 cm široka i ima debljinu od 8 cm. Sam deo maske je visok 16 cm i širok 14 cm.

 

Filmske nagrade BAFTA

Kada se govori o nagradama BAFTA, obično se misli na filmske nagrade. Do 2001. godine se ova svečanost održavala svake godine u aprilu ili maju. Međutim, počev od 2002. godine, ova ceremonija je počela da se održava u februaru kao preteča dodele Oskara.

 

BAFTA nagrade za televiziju i televizijsku umetnost

U skladu sa svojim razvojem i istorijom, BAFTA svake godine organizuje i dodelu televizijskih nagrada Britanske akademije i Britanske akademije za televizijske zanate. Da bi se razlikovali od njihovih sestrinskih nagrada u oblasti filma, ove dve ceremonije se često nazivaju samo BAFTA, ili BAFTA televizijskim nagradama. Od 1968. do 1997. ove nagrade su dodeljivane na jednoj ceremoniji, ali su od tada podeljene na dve različite ceremonije koje se organizuju sa vremenskim razmakom od četiri nedelje.

 

BAFTA nagrade za interaktivnu zabavu

  1. godine, po prvi put je BAFTA priznala video igre i druge interaktivne medije na inauguracionoj dodeli BAFTA Interactive Entertainment Awards. Od tada je ova ceremonija pretrpela promene jer je eksplozija video igrica dovela do rođenja BAFTA nagrada za video igre. Dve godine kasnije BAFTA Interactive Avards je prestala da postoji. BAFTA je 2006. objavila svoju odluku da video igricama da isti status kao filmu i televiziji. Tradicionalno, BAFTA nagrade za video igre održavaju se vrlo brzo nakon ceremonije dodele BAFTA filmskih nagrada.

NEW MAGAZINE