EFEKTI DRUŠTVENIH MEDIJA

03.05.2023

 

Kako društveni mediji utiču na tinejdžere? Kao i svaki oblik tehnologije, društveni mediji imaju i pozitivne i loše strane. A kada su u pitanju efekti društvenih medija na tinejdžere, treba uzeti u obzir značajne prednosti i nedostatke.

 

Sa pozitivne strane, platforme kao što su TikTok, Twitter, Instagram i Snapchat mogu biti spasioci za tinejdžere koji se osećaju izolovano ili marginalizovano. Pored toga, društveni mediji su pomogli tinejdžerima da se osećaju povezanije i da ne budu usamljeni. Ali uticaj društvenih medija na mlade takođe može biti prilično štetan za mentalno zdravlje. Posebno jer su društveni mediji i tinejdžerska depresija blisko povezani. Štaviše, prekomerna upotreba aplikacija izlaže tinejdžere maltretiranju putem interneta, izaziva probleme sa percepcijom svog tela, zavisnost od tehnologije, i kao rezultat toga manje vremena se troši na zdrave aktivnosti u stvarnom svetu. I dok većina roditelja veruje da zna šta njihovo dete objavljuje na društvenim mrežama, različite ankete tinejdžera otkrile su da 70 odsto njih krije svoje ponašanje na mreži od roditelja.

 

Uticaj društvenih medija na mentalno zdravlje tinejdžera

Da li su tinejdžeri i platforme društvenih medija dobra mešavina ili društveni mediji koriste niže blagostanje tinejdžera? Zašto su društveni mediji loši? Ovo je postalo jedno od kontroverznijih pitanja u vezi sa efektima društvenih medija na tinejdžere, sa studijama koje pokazuju različite rezultate. Mnogi stručnjaci veruju da stalna prekomerna stimulacija koju društvene mreže izazivaju prebacuje nervni sistem u režim borbe ili bekstva. Kao rezultat, ovo pogoršava poremećaje kao što su poremećaj pažnje i hiperaktivnost, tinejdžerska depresija, poremećaj protivljenja i inata i anksioznost tinejdžera.

 

Dodatni psihološki efekti društvenih medija na mlade

U jednom istraživanju autori su zaključili da uticaj društvenih medija na mlade vode tri osnovna faktora:

Neadekvatan san – tinejdžeri su ostajali budni do kasno da bi nastavili da listaju sažetke na društvenim mrežama

Izloženost maltretiranju putem interneta – štetni, lažni ili privatni sadržaji o njima postavljeni na društvenim medijima

Nedostatak fizičke aktivnosti – pregledavanje društvenih medija na njihovim telefonima ili drugim uređajima značilo je da tinejdžeri sede duže vreme i imaju manje vremena za vežbanje. Kao rezultat toga, propustili su blagotvoran uticaj vežbanja na mentalno zdravlje.

 

Uticaj društvenih medija na društveno poređenje mladih

Tinejdžeri na društvenim mrežama provode veliki deo svog vremena posmatrajući živote i slike svojih vršnjaka. Ovo dovodi do stalnih poređenja, što može ugroziti samopoštovanje i percepciju svog tela, pogoršavajući depresiju i anksioznost među adolescentima. Kao i kod drugih vrsta društvenog poređenja, tinejdžeri prijavljuju niže samopoštovanje i samovrednovanje i pritisak vršnjaka da izgledaju na određeni način kada gledaju svoje prijatelje na sajtovima društvenih medija.

 

Negativni psihološki efekti društvenih medija na percepciju tela tinejdžera

Percepcija svog tela je jedna primarna oblast u kojoj društveno poređenje tinejdžera dovodi do negativnih emocija – ne samo kod tinejdžerki, već kod svih polova. Kada se tinejdžeri uporede sa odabranim i filtriranim fotografijama svojih vršnjaka i poznatih ličnosti, često se osećaju inferiorno. To može dovesti do nižeg samopoštovanja i negativne percepcije tela. Pored toga, upotreba Fejsbuka je takođe povezana sa većim rizikom od poremećaja u ishrani.

 

Prijateljstva, tinejdžeri i društveni mediji

Prijateljstvo i društvene veštine su dodatne oblasti u kojima uticaj društvenih medija na mlade može biti pozitivan i negativan. Tokom pandemije, naravno, društveni mediji su postali jedan od najčešćih – a ponekad i jedini – načina na koji su se tinejdžeri družili sa vršnjacima. Ali postoji razlika između prijatelja tinejdžera na društvenim mrežama i njihovih pravih prijatelja: jedno istraživanje je pokazalo da 60 odsto tinejdžera kaže da provode vreme sa svojim prijateljima na mreži svakodnevno ili skoro svakodnevno, ali samo 24 odsto provodi isto toliko vremena lično sa svojim prijateljima.

NEW MAGAZINE