GIROS SLAVI 100. ROĐENDAN!

22.04.2021

Najomiljenije jelo turista koji posete Grčku  je giros odnosno giros pita. Naziv ovog jela na grčkom znači potpuni okret. A glagol – girizo znači okretati se. Giros se sastoji se od komada različitih delova tela životinje, mada je, kažu upućeni, najukusniji onaj koji se pravi od svinjskog vrata. Nekada se giros pravio i od mlevenog mesa, ali je zabranjen iz zdravstvenih razloga. Ako se giros pravi od teletine onda se on zove Doner.

 

Giros je namirnica koja se prilagođava mušterijama, tačnije u zavisnosti gde se prodaje recepti se menjaju zbog potreba lokalnog stanovništva. Međutim svima je jedno isto: meso se slaže na metalni štap, ostavlja da se vrti, okreće i peče. Nakon toga, kada je dobro pečeno, reže se i stavlja u tortilju ili pita – hleb.

Meso se stavlja u jednu od tri vrste pita: običnu, kiparsku ili arapsku pitu. Prva je najpopularnija, prečnika oko 20 cm i deblijine oko 3 cm. Kiparska je veća i hrskavija, dok je arapska najpljosnatija i najveća.

 

 

Iako podseća na bliskoistočno jelo shawarmu i meksički takos, giros je, ustvari, nastao od turskog doner kebab-a. Kebab je napravljen prvi put u Bursi u XIX veku. U Grčku ovaj specijalitet su donele izbeglice iz turskih gradova Smirnija i Carigrada, negde oko 1922. godine. A popularnost stiče posle Drugog svetskog rata, do kada je već modifikovan i prilagođen grčkim uslovima.

 

Daljom migracijom Grka, male giros prodavnice otvaraju se širom sveta, a danas u svojoj ponudi giros imaju i velike kompanije, kao što su McDonalds, Goodies, Everset…

 

 

 

NEW MAGAZINE