KAKO DO ČISTIJEG VAZDUHA ?

30.11.2020

 

Saobraćaj i štetne materije koje se oslobađaju grejanjem neekološkim gorivima najzaslužniji  su za aerozagađenje.

 

 

Saobraćaj i štetne materije koje se oslobađaju u toku rada lokalnih kotlarnica najveći su neprijatelji gradskog vazduha, pa tako i naših pluća. I to se najbolje vidi zimi, kada disanje postaje napor. Svi znaju da je taj smog na koji smo već naviknuti zapravo veoma loš komšija, opasan za naše zdravlje.

 

 

Kvalitet vazduha u gradovima leti je mnogo bolji nego zimi, prvo zbog toga što u toplijem delu godine nema grejanja individualnim ložištima, a drugo jer je leti obdanica duža, a sunčevi zraci zaslužni su za razgradnju loših čestica.

 

 

Najveće zagađenje je od decembra do februara kada nema načina da se uklone štetne materije koje se zadržavaju u nižim slojevima, i njihova koncentracija raste.

 

 

Ali, dok je smanjenje broja automobila na drumovima i okretanje biciklizmu, pešačenju i javnom prevozu da bi se smanjilo emitovanje izduvnih gasova zasad samo utopija, proterivanje neekoloških goriva iz gradskih sistema grejanja treba da postane jasno definisan cilj.

 

 

Razloga da na gradske kotlove gledamo kao na neprijatelje ima nebrojano mnogo. Jer, njihovim radom se oslobađa „koktel štetnih materija” sačinjen od oksida azota, sumpor-dioksida i ugljen-dioksida. Stvaraju se i takozvane suspendovane čestice, manje od 10 mikrometara, slične prašini i gareži, i loše za zdravlje jer ih udišemo.

Pored teških metala koji se oslobađaju iz gradskih kotlova, oni su krivi i za emitovanje kancerogenog, organskog jedinjenja benzo-a- pirena.

Glavni ciljevi u unapređenju kvaliteta vazduha u svakom gradu trebaj da budu smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, povećanje površine prostora koji se zagreva daljinskim grejanjem, smanjenje broja individualnih ložišta korišćenjem obnovljivih izvora energije, kao i povećanje korišćenja energije iz obnovljivih izvora.

Takođe treba  razmisliti i o ideja da se zarad zdravijeg vazduha unaprede sistemi upravljanja otpadom i otpadnim vodama u energetskim postrojenjima.

 

NEW MAGAZINE