KAKO DOĆI U NEDOĐIJU?

28.04.2020

Iako mesta poput Liliputa, Oza, Nedođije, Gotam Sitija, Srednje zemlje ne postoje, o njima može da se raspravlja kao o stvarno postojećim, zbog obilja pojedinosti s kojim su osmišljene. Izmišljeni svetovi omogućavaju piscu veću slobodu, jer ne moraju da poštuju stvarne, istorijske, političke i društvene okolnosti određenog podneblja, a neko se dosetio da izučavanje izmišljenih mesta nazove -parageografijom.
Dvadeseti vek je u istoriji izmišljenih mesta, počeo sa dve zemlje. Do jedne od njih dolazi se tragom žute cigle, a do druge, prema rečima njenog najpoznatijeg stanovnika “drugom ulicom desno, pa pravo-sve do jutra! Kao što pretpostavljate u prvom slučaju je reč je o zemlji Oz, a u drugom o Nedođiji i Petru Panu.

U nastavku vam donosimo neke od najzanimljivijih parageografskih mesta i zemalja…

 

TRAGOM ŽUTE CIGLE
Ono što znamo o Ozu je da je to jedna od pet zemalja na ostrvu Nonestika. Oz kao da čini sve da ostane neotkriven za slučajne posetioce iz našeg sveta. Ne samo da je okružen pustinjom i da oko sebe ima zid koji ga čini nevidljivim, već i karte njegovih starih kartografa imaju pogrešno obeležene strane sveta, kako bi zbunile svakog ko ih se dokopa…Prestonica Oza-Smaragdni grad, dobio je naziv ne zato što je zelen, već zato što svi njegovi stanovnici nose naočare sa zelenim staklima, pa ga takvog vide…

 

NEDOĐIJA
Nedođija se sasvima lako nalazi, kao mesto koje je uspela da stvori nepokolebljiva želja Petra Pana da nikad ne odraste. Otuda je Nedođija postala simbol: za jedne-večitog detinjstva i besmrtnosti, a za druge-bekstva i izbegavanja da se preuzmu obaveze koje nosi odrastanje.

 

SREDNJA ZEMLJA, MORDOR, GONDOR, HARAD
Najveći posvećenik u istoriji tvoraca izmišljenih mesta svakako je DŽ. R.R. Tolkin, koji je na karti Srednje zemlje, radio mnogo pre i posle trilogije “Gospodar Prstenova”. A sve je počelo od jezika. Od malih nogu, nadaren za učenje stranih jezika, ovladavši starim engleskim i jezikom srednjovekovne Skandinavije, grčkim i starim islandskim, Tolkin je odlučio da osmisli svoje jezike, zasnovane na onima koje je poznavao. Potom ga je podario vilenjacima, a sve ostalo je istorija!

 

BETMENOVA VAROŠ- GOTAM SITI
Prvi put se Betmenov grad pojavljuje pod nazivom Gotam, što je zapravo stari naziv za Njujork, 1941.godine. Povest Gotama kaže da je osnovan 1635., da bi tokom Američke revolucije postao poprište glavnih bitaka i stekao istoriju veštičarenja i okultizma. Bilo kako bilo, ovaj grad je u svesti ljubitelja stripova, ostao kao jedinstveno mesto.

 

SIMPSONOVI I SPRINGFILD
Vođeni Lizinom preporukom-Ako pratite znakove, otkrićete!, ljubitelji serije “Simpsonovi”, uporno pokušavaju da pronađu Springfild na karti SAD-a. A to nije lako posao, budući da u SAD-u ima 53 gradića sa ovim nazivom, raspoređenih u 34 države. Najuporniji se hvataju za slamku, pa pokušavaju da ovaj grad pronađu na osnovu početnog broja Homerovog osiguranja ili vrste ptice koja mu sleće na glavu. ..Enigmu je konačno razrešio autor serije, koji tvrdi da je ime Springfild uzeto baš zbog njegove rasprostranjenosti i kao takav u njemu se stiču odlike cele Amerike…

NEW MAGAZINE