KAKO NASTAJU ŠLJOKICE I SJAJ?

15.12.2021

Pitajte bilo kog jednoroga, vilu ili princezu i oni će vam reći da se sve može učiniti samo malo boljim – i sjajnijim – dodavanjem jednog ključnog sastojka. Šta je to? To su šljokice!!!

 

Bilo da se radi o grivi jednoroga, vilinom štapiću ili princezinim papučama, šljokicea čine da sve obično sija i blista. Ali šta je tačno taj  sjaj i kako je nastao?

 

Sjaj se sastoji od stotina – čak hiljada ili desetina hiljada! —sitnih komada raznih materijala. Koje vrste materijala? Neki uobičajeni svetlucavi materijali uključuju kopolimernu plastiku, aluminijumsku foliju, titanijum dioksid i okside gvožđa.

 

Ovi materijali se obično proizvode u tankim listovima koji su obojeni svetlim metalnim ili prelivim bojama koje reflektuju svetlost. Listovi se zatim iseku na sitne komade da bi se napravio sjaj koji blista kada njegovi brojni komadi reflektuju svetlost u šarenom spektru!

 

Da ne bi bio previše neuredan, proizvođači šljokica obično pakuju šljokice u male posude koje imaju male rupe koje pomažu u kontroli protoka šljokica. Da biste naneli šljokice na predmet, obično ćete koristiti lepak ili drugu vrstu lepljive supstance za koju će se šljokice zalepiti.

 

Pored umetničkih i zanatskih projekata, šljokice se mogu koristiti iu kombinaciji sa kozmetikom. Možda ćete videti ljude koji nose blistavu šminku ili koriste lak za nokte koji sadrži šljokice. Ako želite da izgledate sjajno, nema boljeg načina od dodavanja šljokica svojoj odeći ili telu!

 

Dakle, koliko dugo postoji sjaj? U svom sadašnjem obliku, sjaj postoji tek oko 75 godina. Međutim, naučnici su pronašli pećinske slike stare preko 2.000 godina koje uključuju ljuspice liskuna koje daju slikama blistav izgled.

 

Moderni sjaj kakav poznajemo izumeo je 1934. godine stočar iz Nju Džersija po imenu Henri Rušman. Henri se takođe bavio mašinstvom. Njegov hobi je doveo do slučajnog otkrića procesa koji je koristio mašinu za precizno sečenje plastične folije na hiljade sitnih komada.

 

Svi ti sićušni komadi plastike su na kraju postali proizvod koji sada nazivamo šljokicama. Rušman je pokrenuo kompaniju pod nazivom Meadovbrook Inventions za proizvodnju sjajila u velikim količinama. Njegova kompanija posluje i danas i jedan je od najvećih svetskih proizvođača šljokica.

NEW MAGAZINE