“MOMO IZAZOV” PREVARA – Poziv za buđenje protiv dezinformacija

 

U stalnom razvoju društvenih medija često se nađete u centru inovacija i dezinformacija ili obmane. Nažalost, dezinformacije, koje su namerno obmanjujuće ili pristrasne informacije, mogu se proširiti poput požara, izazivajući nepotrebnu paniku i konfuziju. Jedan značajan primer dezinformacija koji je posebno ciljao mladu publiku bio je „Momo Izazov“. Ova nedavna prevara lažno je tvrdila da zlokobni lik podstiče decu na opasne aktivnosti. Kao rezultat toga, policija, škole i razne organizacije morale su da upotrebe značajna sredstva kako bi zaustavili širenje panike među roditeljima i decom. Stoga bi ovakvi slučajevi trebalo da služe kao poziv za buđenje za sve vas o važnosti podizanja svesti o opasnosti dezinformacija na mreži. Što je još važnije, trebalo bi da vas nauči o važnosti učenja kako da prepoznate takve lažne informacije i tvrdnje i izbegnete da postanete žrtva.

Nastanak/Rođenje prevare

„Momo Izazov“ se pojavio 2018. godine, tvrdeći da će se jezivi lik po imenu „Momo“ pojaviti u porukama WhatsApp-a, pozivajući decu i tinejdžere da obave niz opasnih  zadataka, koji bi navodno doveli do samopovređivanja ili samoubistva. Slika lika, groteskna skulptura pod nazivom “Majka Ptica” japanskog umetnika Keisukea Aisave, je kooptirana bez dozvole kako bi širila strah i paniku.

 

Kako se prevara proširila

Glasine su brzo postale viralne na platformama kao što su YouTube, Facebook i WhatsApp, podstaknute senzacionalističkim medijskim izveštajima i sadržajem koji su generisali korisnici. Novinske kuće kao što su The Sun, Daily Mail i Fox News izveštavale su o navodnim opasnostima, dodatno pojačavajući domet prevare. Kao rezultat toga, „Momo Izazov“ je postao globalni fenomen, stvarajući moralnu paniku među roditeljima, vaspitačima i vlastima.

 

Posledice u stvarnom svetu

Uprkos nedostatku konkretnih dokaza koji podržavaju postojanje „Momo Izazova“, strah koji je izazvao imao je opipljive efekte. Mnogi roditelji su bili uznemireni, što je dovelo do široko rasprostranjene zabrinutosti oko bezbednosti njihove dece na internetu. Škole su izdale upozorenja, a policijske uprave širom sveta objavile su saopštenja u kojima se savetuje oprez. Histerija je čak navela neke roditelje da ograniče svoju decu u korišćenju interneta. Štaviše, dezinformacije su dovele do značajnog emocionalnog stresa među tinejdžerima. Zastrašujuće slike i priče povezane sa “Momo” izazvale su nepotreban strah i anksioznost. Neki tinejdžeri, koji su podložniji napadu ili imaju problema sa mentalnim zdravljem, smatrali su da je prevara posebno uznemiravajuća.

 

Razotkrivanje prevare

Detaljne istrage koje su sprovele organizacije za proveru činjenica poput Snopesa i stručnjaci za digitalnu bezbednost otkrile su da je „Momo Izazov“ bio prevara. Nije bilo proverenih izveštaja štete prouzrokovane direktno ovim izazovom, a veliki deo panike bio je zasnovan na anegdotskim dokazima i medijskoj pompi. Groteskna slika korišćena u prevari preuzeta je sa skulpture koja nije povezana sa bilo kakvim zlokobnim aktivnostima.

Lekcije za VAS

Prevara „Momo Izazov” služi kao ključna lekcija o važnosti kritičkog razmišljanja i medijske pismenosti u digitalnom dobu. Evo nekoliko ključnih zaključaka:

 

  1. Proverite pre nego što počnete da verujete: Uvek proverite verodostojnost bilo koje alarmantne informacije na koju naiđete na mreži. Pouzdani izvori uključuju ugledne novinske kuće i zvanične izjave vlasti.
  1. Razmišljajte kritički: Dovedite u pitanje senzacionalne priče i razmotrite njihovu verodostojnost. Ako nešto izgleda previše šokantno ili bizarno, verovatno jeste.
  2. Prijavite i blokirajte: Ako primite preteće ili sumnjive poruke, prijavite ih administratorima platforme i blokirajte pošiljaoca. Ne komunicirajte sa nepoznatim osobama koje iznose alarmantne tvrdnje.
  3. Razgovarajte o tome: Ako se osećate uplašeno ili ste preplavljeni nečim što vidite na mreži, razgovarajte o tome sa odraslom osobom od poverenja, kao što je roditelj, učitelj ili savetnik. Oni mogu pružiti podršku i pomoći u verifikaciji informacija.

 

Konačan zaključak

„Momo Izazov“ prevara je oštar podsetnik na to koliko brzo se dezinformacije mogu širiti i kakav uticaj u stvarnom svetu mogu imati. Ako ostanete informisani i praktikujete kritičko razmišljanje, možete se zaštititi da ne postanete žrtva takvih lažnih tvrdnji. Zapamtite, nije sve što vidite na mreži tačno i od suštinskog je značaja da PROVERITE informacije iz POUZDANIH IZVORA pre nego što poverujete ili podelite.

 

Budite oprezni, informišite se i pomozite da se zaustavi širenje dezinformacija!