NAUČNICI ZBUNJENI USPORAVANJEM ROTIRANJA ZEMLJE

15.11.2021

Naša planeta je iznenada odlučila da se okreće malo sporije ove godine, a naučnici za sada nisu uspeli da odgonetnu ovakvo ponašanje.

Početkom prošle godine, naučnici su primetili da je Zemlja počela da rotira nešto brže oko svoje ose. Nakon svega što je snašlo čovečanstvo 2020., ove vesti je većina dočekala sa zadovoljstvom, jer je to značilo da će nova godina pristići ranije nego što smo očekivali. Šalu na stranu, ubrzani tempo se nastavio tokom prve polovine ove godine da bi planeta usporila obrtanje oko svoje ose.

 

U proseku, Zemlja kompletira punu rotaciju svakih 86.400 sekundi, odnosno 24 časa. U praksi, svako obrtanje može da varira vremenski, mereno delićem sekunde, što vremenom može da dovede do varijacije od čak pune sekunde.

 

Zemlja se, posledično, okreće sporije nego u prvoj polovini 2021. godine, iako je brzina i dalje iznad proseka. Na osnovu sadašnje brzine rotiranja, naučnici će možda morati da uvedu negativnu prestupnu sekundu za oko 10 godina.

 

Međutim, to bi se moglo promeniti bez najave ako planeta odluči da ubrza ili uspori bez upozorenja.

 

Ovaj bizarni fenomen je prilično otežao naučnike koji pokušavaju da modeliraju ovo ponašanje u budućnosti.

 

Naučnici nisu sigurni šta je uzrok ovih dugoročnih promena u Zemljinoj rotaciji. Ponekad ih pokreću snažni zemljotresi, jer mogu izazvati preuređenje Zemljine mase.

 

Naučnici takođe veruju da je gubitak leda na Grenlandu doprineo usporavanju Zemlje kao rezultat toga što se otopljena voda udaljava od polova planete. Prema NASA-i, promene u Zemljinoj masi mogu dovesti do varijacija od nekoliko milisekundi dnevno.

 

NEW MAGAZINE