NEOBIČNO “TROVANTS” KAMENJE KOJE RASTE!

10.10.2022

U Rumuniji u selu Costesti, nalazi se misteriozno i neobično kamenje koje “raste ili kako ih nazivaju “Trovants” ili još “trovanti” Teško je zamisliti da kamenje može da raste, ali čini se da je ovo misteriozno kamenje “živo” !…

 

Poslednjih stotinak godina lokalno stanovništvo zna za “trovants“ (u prevodu – cementni pesak), sferne grudve prirodnog cementa od peska koji su nastale najverovatnije tokom seizmičke aktivnosti pre gotovo šest miliona godina.

 

Kamenje,sferično oblikovano, za koje stanovnici kažu da je živo i koje zovu trovanti ,staro je preko 6 miliona godina. Ono leži na zemlji, u početku malo, od oko 6-8 mm, a nakon obilnih kiša, ili bilo kakvog dodira sa vodom, naraste i do 6 do 10 metara.

 

U malom rumunskom seocetu po imenu Costesti postoji misteriozno kamenje zvano “trovants” (“trovanti”) za koje se veruje da je “živo”. Ime “Trovant“ je izraz koji se koristi u rumunskoj geologiji.

 

Trovants prestavlja prilično bizaran fenomen u gelologiji koji se sastoji iz sferičnih oblika okamenjenog peska koji je nastao snažnim tektonskim pomeranjima koji su se dogodili pre 6 miliona godina.

 

Zemljotresi su definitivno doprineli stvaranju prvih trovanta. Predpostavlja se da trovanti sadrže kameno jezgro i omotače peska.

 

Ono što trovante čini posebnim i misterioznim je to što se reprodukuju posle kontakta sa vodom.Posle obimnih kiša kamenje počinje da raste od 6-8mm pa čak i do 6-10 metara. Zaista je nestvarno!

 

Trovanti iz Costesti Muzeja su jedinstveni na svetu zbog jedne osobine – manji trovanti rastu na površini većih. To su najveći trovanti na svetu.

 

Jedan od najčudnijih aspekata ovog kamenja je da iako variraju u veličini od nekoliko milimetara do nekoliko metara zapravo su veoma slični, prirodni zakoni kažu da ne postoje 2 identična kamena. I kao dodatak baš kao i čuvene stene u Dolini Smrti u Kaliforniji, trovantsi se često pomeraju.

 

Kompleksi agregati jednog ili više trovanta se mogu često pronaći. Ne postoji mineralna razlika između ovih koncentracija peska i kamena i peska koji ih okružuje.

 

Njihov cement je često karbonatnog tipa i ne može se pronaći razlika unutar njega.Pravljeno je mnogo hipoteza o poreklu ovog kamenja. Naučnici tvrde da je za rast odgovoran visok nivo različitih minerala i soli koji se nalaze ispod ljušture. Kada se površina pokvasi ova hemija se širi i potiskuje pesak terajući kamen da „raste“.

 

 

Trovanti su se formirali zahvaljujući procesima koji uključuju gravitaciju, sezmička pomeranja, pritisak na zemljinoj kori i jačini potiskivanja između zrna peska i tečnosti.

 

Hipoteze o nastanku trovanta zahvaljujući tektonskim pomeranjima su dobro podržane mnogobrojinim laboratorijskim eksperimentima među kojima su najrelevantniji oni koji su sfere od peska podvrgli mehaničkim šokovima.

 

Trovanti različite starosti pronađeni su još i u Rusiji, Sibiru i Vajomingu, Karpatskoj oblasti itd.

 

Međutim, uprkos velikim naporima naučnici nisu uspeli da pronađu logično objašnjenje zašto kamenje ima ekstenzije koje podsećaju na korenje drveća. Kada su ih presekli uočili su raznobojne prstene nalik godovima na stablu.

 

Dve esencijalne stvari utiču na formiranje trovanta:

 

  1. postojanje sedimenata peska u vlašnim uslovima uz silu pritiska
  2. prisutnost odjeđene koncentracije minerala koja se nalazi steni domaćinu (oko koje kamen raste)

 

Ovo kamenje kao da ima i neki nepoznat neorganski oblik života!Ne možemo osporiti da je naša planeta zadivljujuća.

 

Dok opet neki naučnici veruju da je razlog za širenje u velikoj meri visok sadržaj mineralnih soli u sedimentu koji se nalazi ispod očvrsnule “kore”.Kada se površina stene navlaži, soli upijaju vodu, što vrši pritisak na peščar da se širi, odnosno raste.

 

Prema jednoj od naučno važećih teorija, trovanti predstavljaju dijagenetske teksture koje odražavaju paleodinamičke (paleoseizmičke) uslove i odgovaraju specifičnim sabijanjima peščanih sedimenata koji sadrže lokalne rastvore (posebno karbonatne) nagomilane u pesku, koji su tokom značajnih seizmičkih udara i pod uticajem snaga unutrašnje kohezije skloni sfernim oblicima.

 

Lokalno stanovništvo je svesno postojanja ovog kamenja više od 100 godina ali mu nikad nisu pridavali neku posebnu pažnju.

Kamenje je često korišćeno kao materijal za izgradnju ili za grobnice.

 

Danas je Trovants Muzej u Rumuniji zaštićen od strane UNESCO-a.

NEW MAGAZINE