OLED TV

02.03.2023

Verovatno ste kao mali, ali i kao veliki, maštali o tome da imate svoju mini bioskopsku prostoriju sa ogromnim ekranom i ozvučenjem u kojoj biste periodično pogledali Gospodara prstenova i iznova se divili neverovatnoj viziji Pitera Džeksona koji je stvorio jednu od najboljih adaptacija književnog dela kroz fenomenalnu filmsku trilogiju.

 

Od svog nastanka pa i danas televizori još uvek zauzimaju centralno mesto u svakom domu, bilo da se radi o počasnom mestu u dnevnoj sobi ili u spavaćoj sobi. Na tržištu se danas mogu pronaći, televizori poznatih brendova izuzetnog kvaliteta, visokih rezolucija i brojnih mogućnosti, tako da se veoma lako možete izgubiti u celokupnoj ponudi. O inovacijama u industriji televizora odnosno o OLED, posebnoj tehnologiji u izradi TV panela koja je apsolutno superiorna u odnosu na konvencionalne panele sa LED pozadinskim osvetljenjem, pročitajte u nastavku teksta.

 

ŠTA JE ZAPRAVO OLED TEHOLOGIJA?

OLED (Organic Light-Emitting Diode) ekrani koriste organske diode, gde svaka predstavlja samostalan izvor svetlosti. Same organske diode sastoje se iz šest slojeva. Kada električna energija prođe kroz ovu diodu, one stvaraju svetlost koja prolazi kroz sloj imena “color refiner” kako bi se slika na ekranu prikazala. Samim tim, svaka dioda je ujedno i jedna zona lokalnog zatamnjivanja. Kod OLED panela nema prosvetljavanja putem pozadinskog osvetljenja, već diode same emituju svetlost svakog piksela na panelu. To rezultira superiornim nivoom boja koje su postojane i jarke, kao i dubokim tonovima crne boje za precizno gledanje iz svakog ugla. Tehnologija kao što je OLED takođe pruža niz pogodnosti kada su u pitanju proizvodnja i dizajn.

 

ENERGETSKI EFIKASNA TEHNOLOGIJA

OLED je energetski najefikasnija TV tehnologija koja je ikada proizvedena. Potrebno je veoma malo struje da napuni energijom organske molekule koje emituju svetlost u emitirajućem sloju ekrana. Stoga, OLED ekranu nije potrebna složena elektronika, što ga čini veoma efikasnim. Pored toga, OLED za proizvodnju crne boje jednostavno isključi piksel, štedeći energiju na taj način.

 

BOLJI KVALITET SLIKE

OLED televizori sadrže sopstvene filtere u boji i kao rezultat toga proizvode dublje crne i širi spektar boja. Pošto se svaki piksel može isključiti pojedinačno, OLED televizori pružaju savršenu crnu i jači kontrast. Slika je izuzetno realna i ostavlja blistav utisak kada se radi o crnim nijansama.

 

VREME ODZIVA

Vreme odziva predstavlja vreme koje je potrebno svakoj pojedinačnoj diodi da promeni stanje iz potpuno aktivne u neaktivno. Što je vreme odziva brže, slika je manje zamućena. U stvari, OLED trenutno nudi najbrže vreme odziva od bilo koje moderne TV tehnologije, što ga čini jasnim pobednikom u ovom pogledu.

 

SAVRŠENI UGAO GLEDANJA

Pošto OLED pikseli emituju sopstveno svetlo i boju, ugao gledanja je veoma širok. OLED ekrani se mogu gledati bez degradacije slike pod veoma velikim uglom – čak do 84 stepeni. Ono što posebno karakteriše ove televizore je lagan i inovativan dizajn. OLED paneli su izuzetno tanki i ne zahtevaju pozadinsko osvetljenje. Zbog ove činjenice OLED TV ima mnogo manju težinu od televizora koji koriste druge tehnologije i znatno je tanji. Ovo omogućuje proizvodnju veoma lepih i tankih OLED televizora. Što se tiče životnog veka OLED televizora, iz kompanije LG, koja je i proizvođač ovih panela, navode da je on više od 50 000 sati gledanja. To u praksi znači da ako gledate televiziju šest sati dnevno, moći ćete koristiti OLED televizor više od 22 godine.

 

Međutim, ova tehnologija ima i mane

Naime, ovo je jedan od najskupljih tipova trenutno dostupnih tehnologija ekrana koji mogu biti podložni “burn-in” efektu retencije slike. Takođe, nivo maksimalnog osvetljenja nije na nivou QLED i Mini LED ekrana.

NEW MAGAZINE