OTKRIVENA JEZERA ISPOD POVRŠINE MARSA

02.10.2020

Ispod ledene kape Južnog pola Marsa nalazi se – ne jedno, već čitava mreža jezera! Površina Marsa poznata je po tome što je suva. Čitava planeta je prašnjava, neplodna kamenita pustinja. U nekim delovima ima leda, međutim, još nije otkrivena nijedna kap tekuće vode.

 

Ipak, 2018. godine naučnici su objavili studiju koja je odjeknula kao bomba, kada su pronašli dokaze o postojanju kolosalnog podzemnog rezervoara sa tečnom vodom na južnom polu Marsa. Sada su preduzeli novi korak u proučavanju ovog otkrića i ispostavilo se da se ispod ledene kape Južnog pola nalazi – ne jedno, već čitava mreža jezera! To znači da prvi otkriveni rezervoar nije bio izolovani ili izvanredni fenomen za na Marsu, piše ScienceAlert.

 

Otkrio ga je instrument MARSIS, specijalizovani radar Evropske svemirske agencije za sondiranje jonosfere i dubokih slojeva površine Marsa, koji se nalazi na orbiti Mars Express.

 

Ovaj instrument koristi istu metodu koja se koristila na Zemlji za traženje subglacijalnih jezera na Antarktiku – reflektuje radio talase sa površine i meri odjeke i traži promene u signalu da bi se utvrdile karakteristike topografije.

 

Ova radarska istraživanja u početku su identifikovala jedno subglacijalno jezero na 1,5 kilometara ispod ledene kape južnog polarnog pojasa, prečnika 20 kilometara.

 

Od tada je tim sproveo više istraživanja na koristeći skup podataka, koji su bili prikupljani gotovo deset godina, od 2010. do 2019. godine. U svojoj analizi pronašli su tri nova sjajno reflektirajuća mesta. Drugim rečima, otkrili su mrežu subglacijalnih jezera, odvojenih područjima suvih stena i skrivenih ispod južnog pola u blizini izvornog jezera.

 

Štaviše, ako je reč o tečnoj vodi, najverovatnije je slana – izuzetno slana. Mars je vrlo hladan i premda je u unutrašnjosti topliji nego na površini, još uvek je dovoljno hladan da smrzne tekuću vodu. U studiji iz 2018. godine tim je procenio da je temperatura pronađenog jezera oko -68,15 °C.

 

So snižava tačku smrzavanja vode, što mnogo menja stvari. Voda zasićena solima kalcijuma i magnezijuma može ostati tečna do -123,15 °C tokom veoma dugog vremenskog perioda. A Mars je, kako znamo iz studija, bogat solima kalcijuma i magnezijuma, kao i natrijumom.

 

Otkriće novih slanih podledničkih jezera vrlo je važno. To znači da se lako mogu formirati i ostati na geološki različitim vremenskim skalama, što je važan deo dugogodišnje misterije o istoriji vode i klime na Marsu.

NEW MAGAZINE