PREKINITE NASILJE U PORODICI – PRIJAVITE GA!

12.04.2023

 

Slučajevi nasilja u porodici su veoma osetljivi, jer pored nasilja žrtve proživljavaju i druge emocije kao što su krivica i stid. Osim toga, zbog fizičke i emocionalne bliskosti između žrtava i njihovih zlostavljača, čak i žrtve imaju tendenciju da traže da se slučaj tretira u tišini i privatnosti. Iz tog razloga, nasilje u porodici se često ne prijavljuje, što omogućava počiniocima da nastave sa nasilnim ponašanjem.

 

Svi slučajevi nasilja u porodici tretiraju se sa najvećom ozbiljnošću

U pogledu načina na koji Kosovska policija (KP) postupa u slučajevima nasilja u porodici, major Baki Keljani (Baki Kelani), šef Kancelarije za informisanje i odnose sa javnošću Kosovske policije, ističe da je KP od prvog dana pristupala svim prijavljenim slučajevima sa najvećom ozbiljnošću. „U svakoj policijskoj stanici slučajeve nasilja u porodici vode službenici koji su završili dodatnu obuku za takve slučajeve. Pored toga, sve se radi u bliskoj saradnji sa centrima za socijalni rad (CSR), zaštitnicima žrtava i naravno nadležnim pravosudnim organima. U slučajevima kada su i deca uključena kao žrtve, prisustvo predstavnika centra za socijalni rad je obavezno“, dodaje major Keljani.

 

Politika nulte tolerancije daje rezultate

Prema podacima KP, Kosovo već nekoliko godina beleži konstantan porast broja prijavljenih slučajeva nasilja u porodici. Na primer, 2020. godine broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici bio je 2069, dok je 2022. godine broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici bio 2757. Ovakvu statistiku nije potrebno komentarisati jer je očigledno da je nasilje u porodici ozbiljan problem sa kojim se naše društvo suočava. Porast broja prijavljenih slučajeva, međutim, može se posmatrati u pozitivnom svetlu jer je ne tako davno u našem društvu nasilje u porodici (posebno nad ženama i decom) bilo opšteprihvaćen standard, i shodno tome prijavljivanje nije dolazilo u obzir. Imajući ovo u vidu, povećan broj prijavljenih slučajeva pokazuje da ljudi, odnosno žrtve postaju svesni i imaju poverenje da će KP zaustaviti nasilje nad njima ili članovima njihovih porodica.

 

S tim u vezi, major Keljani naglašava da je nasilje u porodici kažnjiv zločin i dodaje: „Pristup Kosovske policije u svim slučajevima nasilja u porodici, odnosno svest o nasilju s jedne strane i ozbiljnost u postupanju sa druge, doveo je do povećanja broja prijavljenih slučajeva.” On je dalje objasnio da su i pre nego što je nasilje u porodici uvršteno u krivični zakonik kao posebno krivično delo, svi takvi slučajevi procesuirani prema drugim postojećim kvalifikacijama kao što su: telesne povrede, napad i pretnja. Ovo dokazuje da je KP uvek sprovodila politiku nulte tolerancije prema nasilju u porodici.

 

Nasilje nije prihvatljivo ponašanje

Prema rečima psihologa Visara Sadikua, još uvek nismo svesni šta je to nasilje, da ono nije uspešan način međusobne interakcije i da ne doprinosi međusobnim odnosima. „Svaki postupak koji u suštini omalovažava, degradira, ponižava i šteti osobi koju želimo da promenimo predstavlja nasilje. Prijavljivanje nasilja u porodici pomaže počiniocu da shvati da je njegovo ponašanje neprihvatljivo zato što na taj način podstiče samorefleksiju. Potrebna nam je stalna edukacija kako bismo razumeli da se nasilje ne može posmatrati kao sredstvo za konsolidovanje odgovarajućeg ponašanja. Ne postoji način da se verbalnim, fizičkim ili psihičkim nasiljem može oblikovati lepo odrastanje deteta.”

 

Zaustavite nasilje u porodici – PRIJAVITE GA!

Na kraju su i major Keljani i gospodin Sadiku apelovali na sve, a posebno na omladinu, da ne oklevaju da prijave svaki slučaj nasilja u porodici za koji znaju. Uostalom, postoji samo jedan način da se zaustavi nasilje u porodici, a to je prijavljivanje p

NEW MAGAZINE