SINDROM KOMPJUTERSKOG VIDA

01.12.2020

Sindrom kompjuterskog vida je posebno medicinsko stanje koje je povezano sa zavisnošću pojedinca od digitalnih uređaja, kao što su kompjuteri, zatim mobilni telefoni, video igrice i elektronske knjige. U vreme pandemije COVID-19 ovaj problem je sve izraženiji jer veliki vroj ljudi radi od kuće, ali i veliki broj đaka pohađa on line nastavu, pa i jedni i drugi provode dosta vremena pred računarom.

Višesatno gledanje u monitor predstavlja stres za dečije oči, jer zahteva pojačano naprezanje i fokusiranje. Dok su koncentrisani na sadržaj na ekranima, deca zaboravljaju da trepću, što dodatno isušuje njihove oči. Posledice su peckanje i crvenilo očiju, glavobolja, zamor i nejasan vid.

Objašnjavajući kako se ovaj problem očituje, doktori smatraju da sindrom kompjuterskog vida uzrokuje zamor očiju, može da izazove glavobolju, zatim bolove u vratu, leđima, ali i pojave kao što su dupli vid, čak i povremeno zamagljeni vid.

Naučite decu da pravilno koriste računare

Umerenost i odmor
Najvažnije je ograničiti vreme provedeno pred ekranima uz pravljenje čestih pauza. Savetuje se da nakon svakih 20 minuta pred ekranima, deca naprave 15 minuta odmora.

Pozicija računara
Vrh monitora treba da je u nivou očiju, na udaljenosti oko 45-70 cm, sto u visini oko 70 cm, a stolica u skladu sa ergonomskim zahtevima.

 

Podešavanja monitora
Savetuje se upotreba kvalitetnjih monitora, uz podešavanje ugodnog kontrasta i osvetljenja. Veličina teksta treba da je dovoljno velika, kako ne bi dodatno naprezali oči prilikom čitanja.

 

Klimatski uslovi
U prostoriji gde dete boravi ne bi trebalo da bude suviše topao i suv vazduh, a naročito bi trebalo izbeći izloženost direktnom strujanju vazduha iz klima uređaja, što dodatno isušuje oči.

 

Osvetljenje
Dnevna ili veštačka svetlost ne sme padati dirketno na ekran, jer to stvara refleksiju. Najbolje je da deca koriste računar po dnevnom svetlu, jer loše veštačko osvetljenje često zamara oči.

 

 

Lekari se slažu da je gledanje u elektronski ekran potpuno drugačije od gledanja u štampani materijal, knjigu recimo, jer štampa ima bolji kontrast. Mnogo je teže usredsrediti se na ekran i to fokusiranje zahteva veći napor.
Posebne, naočare za rad, bi, smatraju lekari, mogle da pomognu a to su naočare koje bi trebalo da imaju posebna stakla za rad na računaru.
Pomaže i korišćenje kapi za oči, odnosno veštačkih suza koje održavaju njihovu vlažnost, zatim pravljenje pauza u radu za računarom koje bi trebalo praktivovati bar na svakih 15 minuta.

NEW MAGAZINE