SNOUBORD JE IZAZOV, PROBAJTE GA!

26.02.2024

 

 

Snouboard je poslednjih godina postao planetarni hit koji okuplja sve više zaljubljenika u zimske sportove na skoro svim meridijanima. Priča o snouboardu i velikom broju varijacija koje ova sportska disciplina sadrži, daće priliku svim ljubiteljima belog sporta da se sa njima upoznaju, nauče osnovna pravila i u njima uživaju.

 

Do skoro, snouboard je bio rezervisan samo za poklonike dobre zabave na snegu koji su se ovim sportom bavili iz ljubavi, ali je za kratko vreme velika zainteresovanost za njega učinila da se uzdigne do nivoa svetske sportske euforije. Snoubord nije modni hit, ekscentričnost ili oznaka društvenog statusa. Ono što ga čini jedinstvenim jeste slobodna vožnja i mogućnost da svaki takmičar izrazi sopstvenu individualnost.

 

Za razliku od tehnike skijanja, snoubord ne zahteva mnogo rutine i intenzivne koordinacije, te se zbog toga brže i lakše uči. Ipak ono što je dominantno prilikom izbora između snouborda i skija je stil i način života koji ovaj sport podrazumeva. Ono što mlade posebno privlači jeste izazov i potreba za novim iskustvima. Zasićenost standardnim zimskim sportovima često kod radoznalih ljubitelja belog sporta rađa želju za “vratolomnim figurama”, težim stazama i strmim liticama.

 

Snoubord – ’prijatna panika’

Snoubord je izazov i sinonim za vožnju po dubokom snegu i nesređenim stazama. Zbog toga je važno izgraditi dobru tehniku, a svaki takmičar vremenom u elemente snouborda unosi vlastiti stil. Za sve to, potrebno je, naravno, vreme. Kako se svakim danom osvajaju sve teže staze, tako je i želja za snoubordom jača, sve dok vožnja ne preraste u pravu strast.

 

Na raznim snouboard dešavanjima često gostuju poznate rok grupe i di-džejevi koji svojim nastupima čine program zanimljivijim. Snoubord trke širom sveta prati odličan izbor muzike u rasponu od tehno, hausa, hip-hopa sve do najnovije produkcije elektronske muzike. Cilj ove novine je da se unese svežina u ustaljene forme zabave na snegu i stvori specifičan i prepoznatljiv ambijent u kome će se svi dobro zabaviti.

 

Zahtevan i težak, ali pun draži, snouboard je sport koji donosi novu vrstu prijatne panike. Zbog nje se nestrpljivo čeka svaki novi spust, traži teža staza ili dublji sneg. Snoubord je izazov. Zato mašti na volju, ali oprez!

 

Zanimljivosti o snoubordu

Snoubording, kao zimska razonoda na snegu, nastala je 1960-ih godina u Sjedinjenim Američkim Državama. Vremenom je postao popularan širom sveta, a predstavljen je kao zimski olimpijski sport u Naganu 1998. i predstavljen na Zimskim paraolimpijskim igrama u Sočiju 2014.godine

Prvi snoubordovi su razvijeni 1965. godine kada je Šerman Popen, inženjer u Maskigonu u Mičigenu, izumeo igračku za svoje ćerke tako što je spojio dve skije i pričvrstio konopac na jedan kraj kako bi imao kontrolu dok su stajale na dasci i klizile nizbrdo. Nazvana „snarfer” (kombinacija snega i surfera) od strane njegove supruge Nensi, igračka se pokazala toliko popularnom među prijateljima njegovih ćerki da je Popen licencirao ideju proizvođaču, Bransvik korporaciji, koja je prodala oko milion snarfera u narednoj deceniji.

 

 

Snoubording (engl. snowboarding), ili skijanje na dasci, je zimski planinski sport koji uključuje spuštanje niz padinu pokrivenu snegom na dasci koja je privezana za noge takmičara. Daska je prosečno dugačka 155 cm, široka oko 28 cm, i debela oko 1 cm. Stručno se naziva snoubord, lizgalo, ili daska za skijanje, dok najkorišćeniji naziv na planini je jednostavno daska, s obzirom da se tamo na sneg podrazumeva. U osnovi daska je sastavljena od drveta, najčešće od bukve ili topole, a ponekad i od brezovine. Drvena osnova je smeštena između dva ili više slojeva stakloplasta, čiji izbor omogućava postizanje željene krutosti daske i otpora na uvijanje. Podlogu daske čini polietilen, po pravilu voskom zasićen u obradi, što omogućava glatko klizanje po snegu. Ivice daske čine metalna ljeziva čija oštrina dozvoljava kretanje po ledu kao i hvatanje oštrih krivina.

 

NEW MAGAZINE