STVARI KOJE SU OBELEŽILE 2020.GODINU U OBLASTI KLIMATSKIH PROMENA

06.01.2021

Iako je pandemija događaj koji je u svakom smislu obeležio godinu za nama, utisak je da svet nije zaboravio na klimatske promene i njihovu važnost.
Kada je krajem februara pandemija novog virusa korona počela nezaustavljivo da se širi planetom mnogi su opravdano brinuli da li će sve druge teme, ma koliko važne bile, u potpunosti nestati sa radara dok se svet bori sa novom bolešću.
U nastavku vam predstavljamo stvari koje obeležile oblast klimatskih promena u prošloj godini.

 

ŠUMSKI POŽARI
Da li se sećate januara i kulminacije sezone šumskih požara u Australiji? Nakon svega što se dogodilo ove godine, deluje pomalo neverovatno da se i ovaj važan događaj odigrao u 2020.
Nakon 2019. koja je nazvana “Godinom u kojoj je gorela prašuma” isti trend nastavio se i u 2020. godini, a mnogi radovi radovi ukazali su na povezanost klimatskih promena sa uslovima koji pogoduju izbijanju i širenju šumskih požara. Kako u Australiji, tako i u ostatku sveta.
Pored Australije, ove godine veliki požari zabeleženi su i u Sibiru, Amazoniji i najvećem vlažnom staništu na svetu, Pantanatalu. Istovremeno i zapadna obala SAD suočila se sa jednom od najgorih sezona požara u istoriji.

 

SNAŽNE OLUJE
Već godinama naučnici upozoravaju da će zagrevanje naše planete pratiti i jačanje razornih tropskih oluja koje pogađaju različite delove sveta, a 2020. je to postalo vrlo očigledno.
Uraganska sezona ove godine je imala nekoliko kurioziteta od toga da su dva uragana, Marko i Laura, udarili u obale SAD za manje od 48 sati, preko činjenice da su “potrošena” sva lična imena za tropske ciklone ove godine, pa su tako krajem godine razorne oluje koje su pravile veliku materijlanu štetu Centralnoj i Severnoj Americi dobijale imena po grčkom alfabetu.

 

 

IZUZETNO VISOKE TEMPERATURE NA ARKTIKU
Da li će 2020. na kraju biti najtoplija godina koju smo ikada izmerili još ostaje da se vidi, međutim ono što ju je obeležilo kada su u pitanju temperaturni ekstremi jesu izuzetno visoke temperature koje su zabeležene širom Arktika.
Od neverovatnog toplotnog talasa koji je pogodio Sibir tokom maja, preko drugog najvećeg topljenja ledenog pokrivača u Severnom ledenom okeanu ikada, i posledično najkasnijeg ikada zabeleženog stvaranja leda u Laptevskom moru, jasno je da je krajnji sever naše planete na putu ka nepovratnim promenama.
I dok će ljudi moći da se prilagode, brojne biljne i životinjske vrste neće biti te sreće

 

NEW MAGAZINE