TEHNIKE UPRAVLJANJA NEKONTROLISANIM BESOM KOD TINEJDŽERA

04.05.2023

 

Nekontrolisana ljutnja ili bes dolazi sa naletom energije koji izgleda kao da je nezaustavljiv. Lupaju vrata, lete pesnice, pljušte uvrede… Prepuštanje iznenadnom naletu adrenalina koji prati bes može biti neodoljivo u ovom trenutku, ali eksplozija besa obično ne poboljšava, već pogoršava problem. Važno je naučiti tinejdžera da kontroliše bes. Ali to je samo jedan deo većeg procesa koji takođe uključuje pomaganje tinejdžerima da otkriju razloge svog besa i uklone osnovne uzroke.

 

Problemi sa besom kod tinejdžera nastaju iz različitih razloga tokom razvoja. Kao prvo, fizičke, mentalne i društvene promene koje dolaze sa adolescencijom nose sa sobom izazove. Tinejdžeri imaju nove emocionalne potrebe – da se osećaju prihvaćeno i kompetentno, na primer. Istovremeno, osećaju sve veći nagon za samostalnošću, što često dovodi do veće napetosti sa roditeljima. Uobičajeni pokretači besa kod tinejdžera uključuju osećaj da ih roditelji ne poštuju i ne shvataju ili da ih smatraju neadekvatnim.

 

Zašto su tinejdžerima potrebne tehnike upravljanja besom

Ljutnja često može biti sekundarna emocija koja maskira druge bolne emocije, kao što su tuga, stid ili krivica. Ljutnja takođe može ukazivati na skrivenu zloupotrebu supstanci, usamljenost, depresiju ili samoubilačko ponašanje. Između ostalog, postoji mnogo različitih vrsta besa: hronični bes, osuđujući bes, pasivno-agresivni bes i promenljivi bes.

 

5 saveta i tehnika za upravljanje besom

Način na koji se tinejdžeri nose sa besom zavisi od niza faktora, uključujući biologiju, temperament i životna iskustva. Ovi faktori utiču na to koliko brzo neko reaguje na bes, koje situacije izazivaju taj bes i koliko dobro neko toleriše bes u sebi i drugima. Vremenom, ovi šablonski odgovori postaju navike. Međutim, ove navike se mogu preoblikovati kroz razvijanje svesti i praksu.

 

Samosmirivanje

Prvi zadatak upravljanja besom je naučiti kako da sami sebe smirite. Uvid koji se može steći iz besa bukvalno nije dostupan u trenutku kada je neko preplavljen erupcijom besa. Različite tehnike opuštanja suzbijaju nalet prateće energije energije borbe ili bega:

– Lista omiljene muzike tinejdžera – jedan od najpristupačnijih pristupa, koji je verovatno već pri ruci…

-Fokusiranje na disanje: Kada se pri udisanju broji do četiri, a pri izdisanju do šest, nervni sistem se odmah smiruje. Nije potrebna nikakva vežba.

– Provođenje vremena sa kućnim ljubimcima…

 

Samosvest

Kada se tinejdžer ohladi, može započeti proces razmišljanja, idealno uz pomoć empatične odrasle osobe. Cilj je da budete u stanju da identifikujete različite faze ciklusa besa:

-Šta je bio okidač besa?

-Po čemu se ono što se dogodilo razlikovalo od njihovih očekivanja?

-Koja razmišljanja i uverenja je izazvala situacija?

Kada tinejdžeri budu u stanju da se povuku i budu svedoci procesa, mogu doneti svesnije odluke o tome kako će izraziti svoju ljutnju. Vođenje dnevnika ljutnje je jedan od načina na koji tinejdžer može početi da primećuje uobičajene okidače i obrasce reakcije.

 

Preispitivanje situacije

Kada tinejdžer nauči da prepozna faze ciklusa besa, spreman je da zamisli alternativne mogućnosti za svaku fazu. Ovaj proces može uključivati:

– Zamišljanje pokretačkog događaja iz perspektive druge osobe,

-Osporavanje tačnosti sopstvenih misli i uverenja,

-Razmišljanje o alternativnim načinima da isprazne energiju svog besa (na primer, trčanje ili udaranje vreće za udaranje u teretani).

 

Zdravo samoizražavanje

Kada se pažljivo istraži, bes nam pomaže da razumemo ko smo, šta nam se sviđa i šta nam je potrebno i šta nedostaje u našim životima. Ljutnja kao predmet kreativnog izražavanja može čak i zbližiti ljude, umesto da izaziva sukob. Oblici zdravog izražavanja uključuju: pisanje dnevnika, poeziju, umetnost pisanja pesama, razgovor sa prijateljem ili članom porodice od poverenja.

 

Izgradnja otpornosti

Mnogo je lakše ostati emocionalno uravnotežen kada su osnovne fizičke i društvene potrebe zadovoljene. Briga o sebi izgrađuje čvrstinu koja pomaže pri usmeravanju tokom ciklusa besa. Ovi pristupi se ne odnose konkretno na to kako tinejdžeri mogu da kontrolišu svoj bes, ali stvaraju stabilnu osnovu za efikasnije upravljanje emocijama:

-Dovoljno spavajte (tinejdžerima treba 8-10 sati noću),

-Dobra se hranite jer  ishrana dokazano utiče na mentalno zdravlje,

-Budite fizički aktivni,

-Negujte sve veze: za prijateljstva, za odnose sa mentorima ili volontirajte.

NEW MAGAZINE