TINEJDŽERI SU SHVATILI KAKO DA SE POIGRAVAJU SA INSTAGRAMOVIM ALGORITMOM ZA PRAĆENJE

09.02.2022

 

 

Algoritmi za praćenje, koji se nalaze na skoro svakoj veb stranici ili aplikaciji koju danas koristimo, toliko su napredovali da je gotovo zastrašujuće koliko mogu biti tačni.

 

Svi smo iskusili situacije kada aplikacije poput Instagrama ili Facebooka počnu da nam prikazuju postove o ljudima ili proizvodima i ostavljaju utisak da su čitali naše misli ili čak slušali naše razgovore. Međutim, istina je da takve drastične mere nisu neophodne samo zbog međusobne povezanosti platformi i algoritama za praćenje.

 

Kao i uvek, postoje ljudi koji su sposobni da razmišljaju van okvira i pronađu nove trikove i rešenja za bilo koji problem. Jedno takvo rešenje je korišćenje grupnih naloga od strane tinejdžera kako bi zatrpali Instagram sa nasumičnum korisničkim podacima koji se ne mogu vezati za jednu osobu.

 

Na hakerskoj konferenciji “Shmoocon” 2020. godine, tinejdžerka Samanta Mozli, zajedno sa svojim ocem, Raselom Mozlijem, održala je prezentaciju o tome kako da tinejdžeri čuvaju privatnost svojih naloga od Instagrama. Svaki put kada je osvežila tab pretraži (Explore), to je bila potpuno druga tema, od kojih je nijedna nije zanimala. To je zato što Mozli nije bila jedina osoba koja je koristila ovaj nalog – pripadao je grupi njenih prijatelja, od kojih je najmanje petoro moglo biti onlajn u bilo kom trenutku. Možda nisu mogli da sakriju svoje tragove podataka, ali bi barem mogli ostaviti stotine iza sebe, da zbune tragače.

 

Ovi tinejdžeri se oslanjaju na sofisticiranu mrežu pouzdanih korisnika Instagrama za objavljivanje sadržaja sa više različitih uređaja, sa više različitih lokacija.

 

Ako želite da zbunite Instagram, evo kako.

Prvo napravite više naloga. Možete da imate nalog na Instagramu posvećen vama i prijateljima, ili drugi samo za vaš hobi. Dajte pristup jednom od ovih niskorizičnih naloga, nekome kome verujete. Zatim zatražite resetovanje lozinke i pošaljite link tom pouzdanom prijatelju koji će se prijaviti sa drugog uređaja. Resetovanje lozinke ne završava Instagram sesije, tako da ćete i vi i druga osoba moći da pristupite istom nalogu u isto vreme.

 

Na kraju, kada neko drugi postavi fotografiju, Instagram preuzima metapodatke sa novog, “svežeg” uređaja. Ponovite ovaj proces sa mrežom od, recimo, dvadeset korisnika na dvadeset različitih lokacija sa dvadeset različitih uređaja? Sada dajete Instagramu prilično zbunjujući koktel podataka.

 

“Mogli bi da budu kao: ‘Hej, napravili ste objavu sa ovog mesta za hamburgere u Nemačkoj, možda volite Nemačku, ili hamburgere, ili putovanje, mi ćemo sve učiniti za vas’”, rekla je Mozli. “Menjamo ko šalje na koji nalog. Jedne nedelje možda šaljem na sedamnaest naloga, a sledeće nedelje imam samo četiri.”

 

Facebook je rekao da ovaj metod nije protiv njegove politike, ali da ga nije preporučio ljudima iz bezbednosnih razloga.

 

Šta je ShmooCon?

ShmooCon je američka hakerska konvencija koju organizuje Shmoo Grupacija. Obično postoji četrdeset različitih razgovora i prezentacija o raznim temama koje se odnose na računarsku bezbednost i sajber kulturu. Shmoocon podržava slobodnu i otvorenu razmenu informacija i žele da podstaknu razmenu ideja među učesnicima i misle da zajednica ima koristi od inkluzivnosti. ShmooCon 2021 nije održan zbog pandemije KOVID-19.

NEW MAGAZINE