TINEJŽERI I PREUZIMANJE RIZIKA

Zdravo! Ako si tinejdžer, verovatno si upoznat sa preuzimanjem rizika. Bilo da je u pitanju pretrčavanje ulice na crveno svetlo ili radiš nešto hrabro kako bi impresionirao svoje prijatelje, svi mi donosimo odluke koje u tom trenutku izgledaju kao dobra ideja. Ali šta se zapravo dešava u tvom mozgu kada radiš ovakve stvari? I kako se možeš osećati bezbednim a da i dalje uživaš u uzbuđenju tinejdžera?

 

Pre svega, preuzimanje rizika je normalan deo odrastanja. Pomaže ti da učiš, rasteš i postaneš osoba kakva treba da budeš. U stvari, tvoj mozak je dizajniran za to! Ali evo u čemu je štos: dok si tinejdžer, tvoj mozak se još uvek razvija. Delovi koji ti pomažu da razmišljaš o stvarima i kontrolišeš svoje impulse – oni još nisu u potpunosti spremni. Zbog toga ponekad možeš učiniti nešto što se u tom trenutku čini kao dobra ideja, ali gledano unazad, možda i nije bilo tako pametno. To je kao da imaš fenomenalan motor u mozgu, ali su ti kočnice malo slabe.

 

Dakle, zašto rizikujemo? Pa, često se svodi na činjenicu da kao tinejdžer tvoj mozak je podešen da traži nagrade. Bilo da je u pitanju uzbuđenje zbog nečeg avanturističkog ili odobravanje prijatelja, te nagrade su zaista privlačne. To je zato što sistem nagrada u tvom mozgu radi punom parom. Međutim, ta želja za nagradama ponekad može da te natera da zaboraviš na posledice. Ovo može postati nezgodno, posebno kada si sa prijateljima.

 

Pritisak vršnjaka

Kada si sa prijateljima, tvoj mozak ima tendenciju da pojača želju za preuzimanjem rizika. Možda si skloniji da učestvuješ u nečemu što inače ne bi radio kada bi bio sam. To je zato što je pritisak vršnjaka stvaran i utiče na tvoj sud. Čak i ako znaš da je nešto pogrešno, poput konzumiranja alkohola kada si maloletan, pritisak da se uklopiš može ti otežati donošenje ispravne odluke. Evo primera: zamisli da si na zabavi i svi piju alkohol. Tvoji prijatelji te nagovaraju da im se pridružiš. Znaš da bi tvoji roditelji bili razočarani, ali ne želiš da izgledaš kao da si „dosadni“ili „ne tako kul“. Šta ćeš da radiš? U tvom mozgu se vodi bitka između onoga što znaš da je ispravno i potrebe da impresioniraš svoje prijatelje. To je nezgodna situacija sa kojom se skoro svi tinejdžeri suočavaju u nekom trenutku.

 

Dešavanja unutar tvog mozga su zaista zanimljiva. Postoji nešto što se zove socio-emocionalni sistem, koji je odgovoran za tvoje emocije i obradu nagrada. Ovaj sistem je osetljiviji na socijalne povratne informacije kada si sa vršnjacima, što te čini sklonijim preuzimanju rizika. Istovremeno, tvoj kognitivni kontrolni sistem – deo mozga koji ti pomaže da razmišljaš racionalno i kontrolišeš impulse – ne funkcioniše tako dobro u prisustvu vršnjaka. Zato je lakše popustiti pod pritiskom i uraditi nešto rizično.

 

Tačno je da pritisak vršnjaka nije samo zabava sa prijateljima. Ponekad te može dovesti u situaciju gde osećaš potrebu da se dokažeš, kao kad se družiš sa grupom koja podstiče opasno ponašanje. Ovo je posebno izraženo u grupnoj dinamici, kao što su bande, gde pritisak da stekneš poštovanje može naterati ljude da rade stvari o kojima inače ne bi razmišljali. Zato je važno da paziš sa kakvim ljudima se družiš.

 

Šta možeš da uradiš kako bi doneo bolje odluke?

Prvo, zapamti da je preuzimanje rizika u redu – život čine isprobavanje novih stvari i pomeranje svojih granica. Ali pre nego što uradiš nešto, zastani na trenutak i razmisli: da li ovo radim zato što mislim da tako treba ili je to zbog toga šta drugi misle o tome? Veruj svojim instinktima. Ako nešto nije u redu, verovatno jeste tako. I nemoj se plašiti da kažeš ne ako si nateran da radiš nešto što ti ne prija. Prava snaga je u hrabrosti da ostaneš veran svojim vrednostima, čak i ako se tvoji prijatelji ne slažu.

 

Na kraju, preuzimanje rizika je deo odrastanja. Ali važno je donositi odluke koje su u skladu sa onim ko si ti, a ne samo zato da bi izgledao kul ili impresionirao nekoga. Okruži se ljudima koji ti misle dobro i nemoj da se plašiš da se osloniš na njih kada si suočen sa teškim odlukama. Uostalom, najbolji rizici su oni koje preduzimaš za sopstveni rast, a ne zbog spoljašnjih pritisaka.

 

Zapamti, tvoji izbori danas oblikuju tvoju budućnost. Dakle, iako je sjajno proživeti malo i prihvatiti izazove, pobrini se da to radiš širom otvorenih očiju.