TRENING O POMIRENJU I TRANSFORMACIJI KONFLIKTA ODRŽAN U PRIZRENU

15.07.2022

Tri dana su novinari raznih albanskih i srpskih medija (štampanih, radio i TV) prisustvovali obuci o pomirenju i transformaciji sukoba. Kao što naziv obuke implicira, cilj ovog događaja je bio da se novinari učesnici obuče o metodama kako da istražuju i izveštavaju o pomirenju i transformaciji sukoba, izgrade poverenje kod publike i jasno prenesu poruke. Trening je tokom protekle nedelje organizovala NVO Community Building Mitrovica (CBM) iz Mitrovice i ceo događaj se odvijao u prelepom gradu Prizrenu.

 

Projekat za pomirenje i transformaciju sukoba

Prema rečima Milivoja Raičevića iz ove organizacije civilnog društva, metodologija obuke se sastojala od prezentacija, radnih grupa, interaktivnih diskusija i igranja uloga.

“Aktivnosti su predviđale teorijsku sesiju, analiziranje primera i svi učesnici su bili u interakciji i na taj način sarađivali. Ova obuka je deo projekta za pomirenje i transformaciju sukoba, koji sprovodi Community Building Mitrovica i podržava USAID na Kosovu”, dodao je Raičević.

 

Uloga medija u procesu pomirenja

Obuku su vodile Serbeze Hadžiaj i Anamari Repić, novinarke i urednice koje su dugo izveštavale o konfliktima, pomirenju i suočavanju s prošlošću.

“Mirovno novinarstvo ima za cilj da rasvetli uzroke nasilja jer utiču na živote ljudi u zoni sukoba kao deo objašnjavanja nasilja”, kaže Serbeze Hadžiaj.

 

Prema njenim rečima, ova vrsta novinarstva će se verovatnije pojaviti kada novinari u datom okruženju odluče da poboljšaju izglede za mir u bilo kojoj priči i okolnostima.

“Ovi izbori, uključujući i način na koji su uokvireni, stvaraju atmosferu pogodnu za mir i podršku mirovnim inicijativama, bez ugrožavanja osnovnih principa profesionalnog novinarstva”, naglašava ova novinarka.

Sa druge strane, Anamari Repić ističe da je za medije od najveće važnosti da pokrenu teme poput pomirenja, dodajući da je to zapravo njihova dužnost:

„Pravo profesionalno novinarstvo podstiče pomirenje. Ona takođe smatra da mediji imaju dvostruku ulogu. Prvo, glavna je dužnost medija da se bore protiv novinarstva koje je puno mržnje, lažnih vesti i propagande. Drugo, mediji treba da teže boljem društvu.

Što se tiče uloge medija u procesu pomirenja, Repić kaže da mediji imaju odlučujuću ulogu.

“Uloga medija je ogromna, odlučujuća i važna i treba da iskoristimo tu šansu. Novinari treba da vode ovaj proces, da podstaknu društvo da razmišlja drugačije, da tražimo dobre primere u društvu, gde ima tih pomaka a ima ih”, zaključila je Repić.

 

Odlična prilika za unapređenje novinarskih veština

Suljejman Suljejmani, novinar RTV Dukađini, rekao je da je ovaj trening ispunio sva njegova očekivanja. „Kroz ovaj trening naučio sam kako da pristupim temama vezanim za posljedice rata. Takođe sam naučio o važnosti mirovnog novinarstva u ovim slučajevima“, dodao je on.

Ovaj mladi novinar naglasio je da su treneri bili iskusne novinarke u tranzicionoj pravdi, koje su uspele da podele jedan deo svog iskustva i da prenesu znanje na sve učesnike.

 

Novinarka RTK 2 Jelena Đorđević kazala je da je ovaj trening dobra prilika da se nauči nešto novo iz iskustava novinara drugih medija.

„Verujem da su ovakvi seminari odlična prilika za unapređenje novinarskih veština na konkretnim primerima“, istakla je Đorđević.

NEW MAGAZINE