TRI NAČINA NA KOJA SE MOŽEMO BORITI PROTIV STRAHA TOKOM PANDEMIJE COVID-19

03.04.2020

Nesumnjivo, jedna od zabrinjavajućih nuspojava koje je pandemija COVID-19 globalno izazvala je strah. Činjenica da moramo izolovani ostati kod kuće, samo je otežala stvari. Međutim, to ne znači da nema načina da se uspešno izborimo sa strahom. Nedavno je dr Stanley Kutcher, član Nezavisne grupe senatora koji predstavlja Novu Škotsku i profesor psihijatrije na Univerzitetu Dalhousie, napisao kratko mišljenje u kome je predložio tri suštinska načina koja možemo primeniti kako bismo se uspešno suočili sa strahom i prevazišli pretnju koju nam donosi COVID-19.

 

Moramo shvatiti da se strah prevazilazi podrškom i uveravanjem. Univerzalni primer je kada se deca uplaše,pre spavanja, slušajući strašne priče o čudovištima i zmajevima. Ali njihov strah se umanji kada im bajku ispriča osoba od poverenja. Slično tome, odrasli dobiju sigurnost od smirenog i razumnog vođstva, kao i kada imaju podršku i utehu od porodice i prijatelja. Stoga sada moramo ostati društveno povezani, istovremeno praktikujući fizičku distancu.

 

Osećaj straha umanjuje se dobijanjem jasnih i sažetih informacija o tome kako se boriti protiv pretnje. Informacije se moraju zasnivati na proverenim činjenicama. Sada svi moramo slediti preporuke naših čelnih zdravstvenih institucija poput Svetske zdravstvene organizacije. Operite ruke, vežbajte fizičku distancu, izolujte se i ograničite svoje kretanje. Naš pojedinačni trud dovešće do delotvorne zajedničke akcije koja će “izravnati krivulju”.

 

Usredsredili smo se na rešavanje ove pretnje, istovremeno pazeći jedni na druge. To je i naša građanska i moralna dužnost. Krizna vremena mogu dovesti do nesebičnog ponašanja. Ne samo da moramo da pazimo na sebe, svoje porodice i prijatelje, već moramo da podržimo i najranjivije članove u našim zajednicama. Proverite mesta gde živite, da li tamo ima nekoga kome je potrebna vaša pomoć – možda isporučivanjem namirnica, preuzimanjem pošte ili nečim drugim? Mnogo je načina da delujemo kako bismo pomogli našim susedima.

 

Dr Kutcher takođe ističe da je protivotrov za strah- hrabrost. „Moramo prikupiti hrabrost i suočiti se sa svojim strahovima usklađenom, robusnom i efektivnom zajedničkom akcijom. Moramo pristati na određene lične žrtve da bismo porodice, zajednice i ranjivu populaciju održali sigurnim i zdravim “, napisao je dr Kutcher. I dalje tvrdi da nas je istorija naučila da ignorisanjem straha ili fokusiranjem prvenstveno na naša negativna osećanja, dovodimo do poricanja hitnosti da se odmah deluje, kao i do izbegavanja da preduzmemo suštinske radnje kojom se prevazilazi pretnja sa kojom se sada suočavamo. Efikasna zajednička akcija može upravo proizaći usled straha ljudi. Strah nam govori da svi zajedno moramo raditi na prilagođavanju izazovima koje doživljavamo i kolektivnom prevazilaženju te pretnje.

 

Na kraju nas dr. Kutcher podseća da su: „ljudi otporni po prirodi. Istorijski smo se suočili i prevazišli ozbiljnije pandemije i pretnje. Nada i optimizam mogu procvetati u doba krize. Sada imamo napredne alate, tehnologiju i naučna znanja koja nam daju veću sposobnost prevladavanja. Normalno emocionalno stanje koje doživljavamo se ne sme pogrešno karakterisati kao problem mentalnog zdravlja. Većini nas je potrebna akcija, a ne terapija. Preopterećenje zdravstvenog sistema dovelo bi do zastoja za one koji imaju mentalne bolesti i kojima je neophodan hitan pristup zdravstvenoj nezi. Moramo da delujemo zajedno, kao jedan organizam i da učinimo sve što je neophodno za prevazilaženje ove pretnje. Pomoć našoj zajednici uključuje pomoć marginalizovanim i ugroženim. Moramo učiniti sve što možemo kako bismo osigurali uspešnost završetka ovog kriznog perioda. Kad uspemo da smanjimo pretnju i naš strah će se smanjiti. Ništa ne uspeva da pobedi strah, osim hrabrosti i efikasne zajedničke akcije. ”



NEW MAGAZINE