VODA NA ZEMLJI

22.11.2021

 

 

 

Nešto više od 96% ukupne količine vode u svetu nalazi se u njegovim okeanima. Međutim, to je prvenstveno slana voda koja nije pogodna za piće, navodnjavanje polja ili korištenje u domaćinstvima.

 

Da biste pronašli najveći deo svetske slatke vode, morate ići do polova, jer je 68,7% pokriveno ledenim kapama, trajnim snegom i glečerima. Budući da voda kruži, velike su količine vode u atmosferi u obliku vodene pare – oblaka.

 

Čoveku je najdostupnija slatka voda iz reka i jezera, ali te vode ujedno ima i najmanje na Zemlji.

Hidrologija je proučavanje kretanja, rasprostranjenosti i kvalitete vode na Zemlji. Proučavanje distribucije vode naziva se hidrografija. Proučavanje distribucije i kretanja podzemnih voda je hidrogeologija, lednika glaciologija, unutrašnjih voda limnologija, a distribucija okeana okeanografija. Ekološki procesi sa hidrologijom su u fokusu proučavanja ekohidrologije.

 

Celokupna masa vode koja se nalazi na površini, ispod i iznad površine planete naziva se hidrosfera. Približna zapremina vode na Zemlji (ukupna zaliha vode u svijetu) iznosi 1.338.000.000 km3.[2] Tekuća voda prisutna je u vodenim površinama: okeanima, morima, jezerima, rijekama, potocima, kanalima, barama, močvarama i lokvama. Najveći dio vode na Zemlji je morska voda. Voda se nalazi u atmosferi u sva tri stanja: kao kristali leda, kao vodena para i kišne kapi. Takođe postoji i kao podzemna voda u izdanjima.

 

Voda je važna u mnogim geološkim procesima. Podzemna voda je prisutna u većini stena, a pritisak te vode uteče na oblike raseda. Na površini Zemlje, ona je važna za hemijske i fizičke meteorološke procese. Voda, i u znatno manjoj meri led, su odgovorni za transport velikih količina sedimentnog materijala koji se odvija na površini Zemlje. Odlaganje prenesenih sedimenata formira mnoge vrste sedimentnih stijena, koje su deo geološke istorije Zemlje.

NEW MAGAZINE