ZAŠTO PLAČEMO?

30.11.2021

Plačemo kada smo srećni, tužni, ljuti, kada nas nešto boli… plačemo „kao kiša“, prolivamo „krokodilske suze“, „suze radosnice“. Raznovrsni su uzroci plača, a nisu ni sve suze iste.

Čovek u stvari proizvodi tri vrste suza: bazalne, refleksne i emocionalne.

 

Suze uglavnom imaju funkciju održavanja zdravlja očiju. Tako, na primer, bazalne suze teku neprekidno. One čiste i podmazuju oči. Na taj način spoljašnju površinu očiju čine glatkom i pomažu nam da bolje vidimo.

 

Refleksne suze se dešavaju nesvesno. One pomažu da se oči očiste i odbrane od iritanata, uključujući i čestice prašine ili gasa na bazi sumpora koji se oslobađa kada se nožem seče sirov luk. Postoje i emocionalne suze koje nastaju kao odgovor na emocije. Smatra se da su ove suze karakteristične samo za ljudsku vrstu.

 

Plakanje je izuzetno snažan vizuelni izraz osećanja koji koristimo i pre nego što progovorimo. Najmoćniji razlog za emotivno plakanje jeste ogroman uticaj suza na grupu. Kako dete raste, ono počinje da koristi suze da izrazi emocije, kao što su sreća ili tuga. Te suze mogu da izazovu saosećanje i empatiju kod drugih.

 

 

Ko lakše „prolije suzu”?

 

Iako je plakanje prirodan odgovor na emocionalni stres, smatra se da su muškarci koji plaču slabi. Opšte prihvaćeno mišljenje je da žene plaču više od muškaraca. To potvrđuju i mnoga naučna istraživanja.

Ipak dok su mali, dečaci plaču više od devojčica. Oko devete godine taj trend počinje da se menja na drugi način. Postavlja se pitanje: koji faktori utiču na ovu promenu?

Muškarci uglavnom plaču zbog velikih gubitaka, dok žene više plaču kada su tužne, frustrirane ili ljute. Plačljivost je veća u večernjim satima.

 

NEW MAGAZINE