DENZEL WASHINGTON

 

Denzel Washington ka fituar vlerësime popullore dhe nga kritikët e filimit për rolet e tij në një sërë filmash artistikë, duke përfshirë “Glory”, “Malcolm X”, “Training Day” dhe “Fences”.

 

Jeta e hershme dhe karriera e aktrimit

Washington lindi më 28 dhjetor 1954, në Mount Vernon, Nju Jork. Ai është djali i një Prifti dhe pronares së një dyqani bukurie dhe i ka dy vëllezër e motra. Washington u ngjit për herë të parë në skenë rreth moshës shtatë vjeç, duke u shfaqur në një shfaqje talentesh në klubin e tij lokal Boys & Girls. Klubi i siguroi atij një vend të sigurt për të qenë dhe për ta mbajtur atë nga telashet. Në moshën 14-vjeçare, prindërit e tij u divorcuan dhe ai dhe motra e tij më e madhe u dërguan në shkollë me konvikt.

 

Washington shkoi në Universitetin Fordham, por fillimisht u tregua si student i dobët. Pasi mori pak kohë nga kolegji, ai u kthye në universitet me një interes të ri për aktrimin dhe u diplomua me një B.A. në Dramë dhe Gazetari në 1977. Washington më vonë fitoi një bursë për Teatrin Amerikan të Konservatorit në San Francisko dhe më pas punoi me ansamblin Shakespeare in the Park.

 

Filmat dhe TV

Washington bëri debutimin e tij në filmin artistik në komedinë A Carbon Copy (1981). Ai gjithashtu u shfaq në një numër producionesh jashtë Broadway-it dhe në filma televizivë përpara se të merrej me rolin kryesor në dramën e suksesshme mjekësore televizive St. Elsewhere (1982–88). Washington rrëmbeu të nominimin e parë nga pesë nominimet e tij për Oskar për Cry Freedom (1987), duke luajtur jetën reale të martirit të aparteidit të Afrikës së Jugut, Steve Biko. Më vonë ai fitoi Oscar për aktorin më të mirë në rolin dytësor për filmin Glory (1989).

 

Washington u paraqit në disa filma të shquar gjatë viteve 1990, duke përfshirë Mo’ Better Blues (1990) dhe filmin biografik Malcolm X (1992), për të cilin ai u nominua për Oscar. Projekte të tjera nga kjo epokë përfshinin The Pelican Brief (1993), Philadelphia (1993), Crimson Tide (1995), Courage Under Fire (1996) dhe The Hurricane (1999), për të cilat ai mori një Golden Globe për aktorin më të mirë dhe një tjetër nominim për Oskar.

 

Në vitin 2001, Uashingtoni mori Oscarin e tij të dytë (këtë herë në një rol kryesor) për thrillerin e policëve Training Day. Një vit më pas, ai ishte rexhisor i filmit të tij të parë, drama biografike Antwone Fisher, në të cilën ai gjithashtu edhe aktor. Pasuan disa hite, duke përfshirë Man on Fire (2004), Kandidati Manchurian (2004), Inside Man (2006), The Great Debaters (2007), American Gangster (2007), The Taking of Pelham 1 2 3, etj.

 

Në vitin 2012, Washington kryesoi dramën me buxhet relativisht të ulët Flight, duke fituar vlerësime dhe nominimin e tij të gjashtë për Oscar për performancën e tij si pilot me probleme të abuzimit me substanca të palejuara. Më pas ai u bashkua me Mark Wahlberg për dramën e zhanrit krim 2 Guns të vitit 2013 dhe shënoi një tjetër hit të zhanrit aksion në vitin 2014 me The Equalizer.

 

Në fillim të vitit 2016, Washington mori çmimin Cecil B. DeMille nga Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit të emisionit televiziv vjetor Golden Globe. Më vonë atë vit, ai drejtoi dhe luajti në adaptimin filmik të Fences. Për rolin e tij në ekran të madh në film, ai u nominua edhe për një Golden Globe dhe një Oscar për aktorin më të mirë. Para rolit të tij në filmin Fences, Uashingtoni luajti gjithashtu në shfaqjen teatrore Fences (2010), për të cilën ai fitoi një çmim Tony. Një vit më pas, Washington u vlerësua për ndihmën për të mbajtur së bashku filmin e pabarabartë Roman J. Israel, Esq., duke fituar çmimet e Golden Globe dhe Oscar për aktorin më të mirë. Në korrik të vitit 2018, Washington përsëriti rolin e tij Equalizer për vazhdimin e tij, The Equalizer 2.

 

Puna e fundit teatrore

Përveç punës së tij në Fences në vitin 2010, Washington luajti rolin kryesor në A Raisin in the Sun të Lorraine Hansberry në Broadway në vitin 2014, duke u vlerësuar lartë nga kritikët e filimit. Duke vazhduar punën e tij në skenë, ai luajti në Broadway në ringjalljen e The Iceman Cometh në vitin 2018, duke luajtur Theodore “Hickey” Hickman.

PDF Magazine

Prill

READ MORE

NEW MAGAZINE