6 Sep

SHFMU “SHABAN IDRIZI” NË MITROVICË

  Historia e Shkollës Fillore dhe të Mesme e Ulët (SHFMU) “Shaban Idrizi” në fshatin Zhabar në Komunën e Mitrovicës është shumë interesante dhe emri i saj e reflekton këtë histori. Shaban Idrizi ishte mësuesi i parë i kësaj shkolle kur ajo u hap në vitin 1916. Hapja e saj, asokohe, ishte kulminimi i përpjekjeve […]

Më shumë

5 Sep

CABO DE LA VELA: XHEVAHIRI I LA GUAJIRA

  Cabo de la Vela është një rrip mahnitës i plazhit në bregdetin verior të Kolumbisë. Pamjet e tij magjepsëse dhe kënaqësitë e këtij bregdeti mund të qasen vetëm pas një udhëtimi disa orësh në këmbë nga rruga kryesore. Mirëpo, në fund të rrugëtimit magjia e peizazhit të pabanuar dhe Detit të Karaibeve krijojnë përjetime […]

Më shumë

25 Aug

G299 – MBETJA E NJË SUPERNOVE NË RRUGËN E QUMËSHTIT

  Supernova është një shpërthim masiv në fazën e fundit të jetës së një ylli, e cila shkaktohet kur ndodh kolapsi gravitacional brenda bërthamës së një ylli.   Këto fishekzjarrë yjore mund të shkaktohen edhe kur një yll i ashtuquajtur xhuxh i bardhë e përjeton një shkrirje bërthamore, e cila e shkakton një supernova të […]

Më shumë

24 Aug

35.000 VIZITORË GJATË MUAJIT TË PARË TË MANIFESTA 14

  Ka kaluar një muaj që nga fillimi i Manifest 14 dhe organizatorët e kësaj bienaleje bëjnë të ditur që deri tani kanë pasur një reagim të jashtëzakonshëm të mediave vendase dhe ndërkombëtare, i vizitorëve ndërkombëtarë dhe i banorëve të Prishtinës.   Përmes buletinit të tyre informativ “Manifesta Newsletter” mësojmë se deri tani Manifesta 14 […]

Më shumë

22 Aug

DEMAT E MYSHKUT

  Eskimot që e flasin gjuhën ‘Inupiaq’ e quajnë këtë kafshë ‘ itomingmak’, që do të thotë “kafsha me lëkurën si mjekër”, një referencë kjo për qimet e gjata mbrojtëse të cilat arrijnë deri në tokë.   Kjo kafshë masive është një lloj i dhisë Përkundër emrit të tyre – demat e myshkut (muskox), si […]

Më shumë

19 Aug

PAMJE E KETSKILL–VJESHTË E HERSHME NGA TOMAS KOULL

  Shumë adhurues të artit e njohin kryeveprën e Tomas Koull (Thomas Cole) Pamje e Ketskill–Vjeshtë e Hershme (View on the Catskill—Early Autumn), por ajo që shumica nuk e dinë është që kjo skenë idili është në fakt pamja nga ballkoni i shtëpisë së piktorit në Ketskill (Catskill), Nju Jork. Ishte ky vend special vetëm […]

Më shumë

18 Aug

DYMBËDHJETË APOSTUJT NË VIKTORIA, AUSTRALI

  Dymbëdhjetë Apostujt janë një koleksion i pirgjeve të gurëve gëlqeror në bregdetin e Parkut Kombëtar të Portit Campbell, në Viktoria, Australi. Afërsia e tyre me njëri-tjetrin e ka kthyer këtë lokacion në një atraksion turistik.   Një prej apostujve është shembur Shtatë nga tetë pirgjet origjinale që shihen nga pika vrojtuese e Dymbëdhjetë Apostujve […]

Më shumë

17 Aug

KOPSHTI BOTANIK I RIO DE ZHANEIRO (RIO DE JANEIRO)

  Kopshti botanik i Rio de Zhaneiro është një prej kopshteve botanike dhe arboretumet (kopsht botanik i dedikuar për drunjtë) më madhështore në botë. Ai u themelua në vitin 1808 nga princi regjent Xhon (John) i Mbretërisë së Bashkuar të Brazilit dhe Portugalisë (më vonë Mbreti Xhon i VI), për të prezantuar dhe aklimatizuar bimët […]

Më shumë

16 Aug

KËSHTJELLA HIMEJI – KËSHTJELLA MË MIRË E RUAJTUR NË JAPONI

  Kështjella Himeji njihet edhe si Kështjella e Heronit të Bardhë dhe ajo është Pasuri Kombëtare e Japonisë si dhe një lokacion i Trashëgimisë Botërore. Statusi i saj si një prej 12 kështjellave të mbetura origjinale të Japonisë e bën këtë kala një prej vendeve që duhet vizituar nga të gjithë ata që janë të […]

Më shumë

15 Aug

LIQENI HUMANTAY: LAGUNA E KALTËR E MAHNITSHME E CUSCO

  Liqeni Humantay është një nga perlat e shumta të fshehura të rajonit malor të Perusë. Ujërat ngjyrë smeraldi dhe akullnaja madhështore bashkohen në harmoni të përsosur për një pamje të pabesueshme. Ky liqe është vërtetë një xhevahir i fshehur pasi që ai gjendet në mes të dy majave të ndryshme dhe mënyra e vetme […]

Më shumë

12 Aug

TRI DITË ME AKTIVITETE NË MANIFESTA 14

  Këtë fundjavë në kuadër të Manifesta 14 do të organizohen dy evente për fëmijët deri në moshën 14 vjeçare. Aktiviteti i parë është seanca e leximit dhe të shkruarit kreativ më Dije Demiri Frangu, kurse aktiviteti i dytë është StopMotion Animation 101 me Kaltrina Berisha.   Aktiviteti i parë do të organizohet ditën e […]

Më shumë

11 Aug

URA E GRYËS SË LUMIT TË RI (NEW RIVER GORGE BRIDGE)

Një prej urave më pamjen më mahnitëse në botë është ajo e Grykës së Lumit të Ri në shtetin e Virgjinias Perëndimore në SHBA. Kur u përfundua ndërtimi i saj në vitin 1977, ajo ishte ura më e lartë në botë në të cilën kalonte një rrugë e rregullt. Ajo e mbajti këtë titull për […]

Më shumë